Декілька тисяч “євроскептиків” хуліганили в Софії і вимагали повернення в минуле.
Декілька тисяч прихильників болгарської ультранаціоналістичної партії «Відродження» в суботу влаштували бійку з поліцією, намагаючись узяти штурмом будівлю представництва Європейського союзу під час акції протесту проти планів країни щодо запровадження євро наступного року.
Антиурядові демонстранти, скандуючи «Відставка» і «Ні євро», закидали будівлю ЄС у столиці Софії червоною фарбою, петардами і пляшками із запальною сумішшю, підпалили вхідні двері, після чого поліція відтіснила їх, повідомляє Reuters.
Близько 10 поліцейських дістали незначні травми, приблизно шістьох осіб було затримано, повідомив журналістам після акції протесту високопоставлений представник поліції.
Уряд засудив напад на будівлі ЄС, заявивши у своїй заяві, що подібні напади «неприйнятні і суперечать принципам верховенства закону».
Протести почалися перед будівлею центрального банку країни Європейського союзу. Учасники акції підпалили опудала офіційних осіб Євросоюзу.
Деякі розмахували прапорами Болгарії, Радянського Союзу або Східної Німеччини, інші несли плакати з написом «Ми не хочемо євро».«Ми не хочемо, щоб фінансова незалежність Болгарії була знищена. Ми хочемо зберегти болгарський лев», – заявив журналістам Костадін Костадінов, голова партії “Відродження”. «Ми тут, щоб захистити нашу свободу».
Новий уряд Болгарії, який було затверджено минулого місяця після жовтневих позачергових виборів, сьомих за останні чотири роки, підтвердив прихильність країни до вступу в єврозону наступного року.
Прем’єр-міністр Розен Желязков заявив, що в державному бюджеті на 2025 рік дефіцит становитиме приблизно 3%, що підготує ґрунт для введення євро з 1 січня 2026 року.
Думки болгар щодо введення євро розділилися: багато хто побоюється, що це призведе до різкого зростання цін, як це сталося в Хорватії 2023 року.
На думку економістів, Болгарія, найбідніша держава ЄС, де лев уже давно прив’язаний до євро, залучить більше іноземних інвестицій, якщо перейде на єдину валюту, і доб’ється підвищення кредитних рейтингів, що може скоротити витрати на фінансування боргу.
Нагадаємо, в Болгарії різко зросла підтримка членства в НАТО на тлі вторгнення Росії в Україну.
За останні сім років рівень підтримки Альянсу в країні зріс із 28% до 40%, згідно з результатами опитування агентства Alpha Research, які також вказують на посилення підтримки ЄС і погіршення ставлення до Росії. На думку 49% респондентів, Болгарія більше виграла від членства в НАТО, ніж втратила, тоді як 29% опитаних висловили протилежну думку. За шість років розрив між двома позиціями зріс із 5% до 20%.
Водночас схвалення РФ і російського диктатора Володимира Путіна в Болгарії значно знизилося. Позитивне ставлення до Москви сягнуло піку у 2018 році (60,1%), у 2024 році РФ досі «подобається» лише 31,8% жителів Болгарії. Це все ще високий рівень порівняно з іншими країнами ЄС, але тенденція до погіршення ставлення до РФ очевидна.