У Росії помер колишній голова Держбанку СРСР і Банку Росії, економіст і політик Віктор Геращенко. Йому було 87 років, передає Радіо Свобода.
Віктор Геращенко народився 21 грудня 1937 року. У пресі зазначається, що він єдина людина в Росії, яка чотири рази очолювала головний банк країни (двічі Держбанк СРСР і двічі – Банк Росії).
За освітою фінансист, тривалий час працював у радянському Зовнішторгбанку, зокрема за кордоном. У серпні 1989 року був затверджений головою Державного банку СРСР.
Керував проведенням грошової реформи в січні 1991 року – безпрецедентної за жахливістю події, яка протягом декількох днів зробила і без того небагатих людей зубожілими, підірвала довіру до державних інститутів і виглядала, попри ствердження про стабілізацію грошового обігу в країні справжньою економічною диверсією, хоча мала на меті позбутися надлишкової грошової маси, що перебувала в готівковому обігу, і хоча б частково вирішити проблему дефіциту на товарному ринку СРСР. Про це пізніше говорили практично всі тодішні економісти і банкіри, включаючи самого Геращенка. Всі розуміли, що це була просто конфіскація грошей у населення, тому що за заявлені три дні і обмеження у кількості обмінюваних грошей люди не могли поміняти свої збереження і просто втратили їх.
Покинув пост у зв’язку з розпадом СРСР і ліквідацією Держбанку, проте в липні 1992 року очолив Банк Росії. Був на чолі банку в умовах економічних реформ, що супроводжувалися гіперінфляцією, для боротьби з якою влітку 1993 року було проведено ще одну по суті конфіскаційну грошову реформу. У жовтні 1994 року був відправлений у відставку. Після дефолту у вересні 1998 року знову очолив Банк Росії, у березні 2002 року пішов у відставку. Був депутатом Думи. Намагався балотуватися в президенти Росії, але не був зареєстрований. Підтримував об’єднання колишніх країн СРСР у новий союз, але на економічній основі і за взаємної поваги країн.
Нагадаємо, у часи реформ Національного банку України (главою Нацбанку був тоді Віктор Ющенко) Віктор Геращенко дав інтерв’ю українській пресі. де охарактеризував реформи як такі, яких ще не було ніде, і навіть у Європі. Він не був у захваті, але дав зрозуміти, що все міняється, і він схвалює намагання йти у ногу з часом, навіть якщо це така консервативна система, як банківська. За часів Геращенка Україна залишилася у програші через кризу банківської системи Росії – багато коштів просто “згоріли”.