Російські нафтовики ведуть буріння з рекордною інтенсивністю, не баченою щонайменше за останні п’ять років. Це відбувається на тлі очікувань послаблення обмежень ОПЕК+ і ймовірного пом’якшення деяких міжнародних санкцій, запроваджених через війну в Україні.
«Російські сервісні компанії загалом змогли адаптуватися до нових умов, — зазначає Сміт. — Хоча ідеальні альтернативи знайдено не завжди, проте ефективні заміни існують».
За даними Bloomberg, у січні та лютому загальний обсяг буріння в РФ перевищив 2370 км (7,8 млн футів) — більше, ніж у середньому за аналогічні періоди перших років після початку повномасштабного вторгнення. Попри вихід з ринку деяких західних компаній, їхнє обладнання та досвід залишились у Росії, оскільки активи були передані місцевому менеджменту. Крім того, фірми на кшталт SLB Plc і Weatherford International Plc не припинили діяльність повністю, хоч і працюють у скорочених обсягах.
Міненерго РФ, а також компанії SLB і Weatherford не прокоментували стан справ у галузі.
Постійне буріння дозволяє Росії бути готовою до збільшення видобутку відповідно до планів ОПЕК+. За даними «Яков і партнери», близько 95% нафти й конденсату Росія отримує зі старих родовищ, освоєних ще в радянську добу.
Росія зосередилася на горизонтальному бурінні у зрілих регіонах, передусім у Західному Сибіру, де такі свердловини вже становлять близько 80% буріння. За прогнозами Касаткіна, до 2030 року їхня частка може зрости до 95%, що наблизить регіон до стандартів Пермського басейну у США.
Bloomberg також повідомляє, що відсоток горизонтальних свердловин серед усіх зросла з 50% у 2020 році до близько 66%.
Разом з тим, пошук нових родовищ суттєво скоротився: у перші два місяці 2025 року розвідувальне буріння становило лише 46 км на місяць проти 68 км у 2024-му і 75 км до війни. За словами Касаткіна, у нинішніх умовах компанії першочергово урізають саме ці витрати, адже на них впливають і високі кредитні ставки, і дефіцит персоналу.
Центробанк РФ у п’ятницю знизив орієнтовну ціну бареля для оподаткування на $5 — до $60, очікуючи зниження глобального попиту через нові торговельні бар’єри. Голова ЦБ Ельвіра Набіулліна заявила, що загроза рецесії у світовій економіці може ще більше обвалити ціни на нафту.
Раніше у Верховній Раді пояснили, як падіння цін на російську нафту вплине на хід війи в Україні.