Візит Трампа до Саудівської Аравії – лідер Сирії Шараа прагне зустрічі – новини світу

Лідер Сирії аш-Шараа хоче запропонувати Трампу довгострокову стратегічну угоду.

Сирійський лідер Ахмед аш-Шараа прагне зустрічі з президентом США Дональдом Трампом під час його поїздки на Близький Схід. Як повідомляють джерела, Шараа пропонує стратегічну угоду, що включає американський доступ до сирійських енергоресурсів, співпрацю з Ізраїлем і будівництво Trump Tower у Дамаску.

Про це 9 травня, у неділю, повідомляє Reuters.

У переговорах із сирійською стороною бере участь американський протрампівський активіст, бізнесмен Джонатан Басс, який 30 квітня провів чотири години з Шараа в Дамаску. Він намагається організувати зустріч між Трампом і Шараа під час візиту Трампа до Саудівської Аравії, Катару та ОАЕ. Хоча сам факт такої зустрічі вважається малоймовірним, переговори на високому рівні між представниками США і Сирії все ж заплановано на цей тиждень у регіоні.

За словами Басса, Шараа зацікавлений у довгостроковій економічній угоді із США, яка могла б передбачати розробку енергоресурсів, співпрацю в питаннях безпеки та нормалізацію відносин із сусідами. Зокрема, Шараа заявив про готовність до мирного співіснування з Ізраїлем. Минулого тижня він підтвердив факт непрямих переговорів з Ізраїлем, що відбувались за посередництва ОАЕ.

Вашингтон досі не визначився з чіткою політикою щодо Сирії, проте нинішній підхід орієнтований на питання боротьби з тероризмом. У квітні в Нью-Йорку відбулась зустріч між делегацією США та сирійським міністром закордонних справ Асадом аш-Шібані. Американська сторона заявила про недостатність кроків з боку Дамаска, зокрема щодо усунення іноземних бойовиків з керівних посад у сирійській армії.

Міністерство фінансів США висунуло понад десяток вимог, виконання яких є умовою для можливого послаблення санкцій. Сирія, яка залишається ізольованою від світової фінансової системи, не може повноцінно відновити економіку після 14 років війни. 

За словами представника Ради національної безпеки США Джеймса Х’юїта, подальша підтримка Вашингтоном буде залежати від дій перехідної сирійської влади. Одним із ключових меседжів Дамаска є те, що нинішня сирійська влада не становить загрози для Ізраїлю. Однак, незважаючи на неофіційні контакти між Дамаском та Ізраїлем, останній відновив авіаудари, зокрема, в районі президентського палацу в Дамаску. Ізраїль пояснив це захистом меншини друзів від атак сунітських бойовиків.

Сирійська сторона, за словами Басса, сприймає Трампа як можливого посередника для врегулювання конфліктів у регіоні. Джонатан Басс заявив, що Шараа особисто передавав через нього пропозиції для Ізраїлю, а також вбачає особистий зв’язок із Трампом — обидва пережили замахи на життя.

У неділю Шараа провів телефонну розмову з наслідним принцом Саудівської Аравії Мухаммедом бін Салманом. Джерела, наближені до сирійської сторони, не підтвердили, чи отримав Шараа офіційне запрошення на зустріч із Трампом, зазначивши, що рішення ухвалюватиметься в останній момент.

Нагадаємо, на початку року влада США зробила послаблення санкційних обмежень для Сирії після держперевороту в країні. Мова йде про дозвіл на окремі операції у сфері енергетики. Зазначається, що заборонені раніше операції з урядом Сирії дозволені до 7 липня 2025 року, поки в США будуть моніторить ситуацію. 

Йдеться про транзакції, пов’язані з постачанням в Сирію електроенергії, нафти, нафтопродуктів і природного газу. Також дозволяються особисті грошові перекази, включно й через центральний банк цієї країни.

Однак послаблення щодо обмежень не скасовує інші санкції: блокування майна, імпорт сирійської нафти чи нафтопродуктів до США, будь-які трансакції за участю Росії чи Ірану, фінансові перекази підсанкційним особам, нові інвестиції в Сирію. Саме послаблення чи скасування цих обмежень намагається добитися аш-Шараа, який, втім, і сам поки що вважається у США терористом.

Джерело

Дональд ТрампІзраїльІранМоваРосіяСиріяСША