Візит Сі Цзіньпіна до КНДР – Лідер Китаю вперше за сім років відвідав Пхеньян.
Візит відбувається на фоні посилення риторики Кіма щодо розширення ядерної програми.
Лідер Китаю Сі Цзіньпін у понеділок, 8 червня, прибув до Пхеньяна з першим візитом за останні сім років, всього через кілька днів після того, як керівник КНДР Кім Чен Ин підтвердив свої наміри щодо “експоненціального” розширення ядерного арсеналу, повідомляє FT.
Очікується, що Сі зустрінеться з Кімом у вівторок, 9 червня. Ця зустріч відбудеться після того, як північнокорейський лідер протягом останніх років намагався зміцнити економічні та військові зв’язки з Росією. Багато аналітиків вважають, що Китай прагне спонукати Північну Корею до переговорів із сусідніми державами, зокрема щодо денуклеаризації, оскільки Кім дедалі активніше заявляє про свої ядерні амбіції.
“З точки зору Китаю, [Північна Корея] повинна вести діалог з сусідніми країнами щодо миру та денуклеаризації. Що ще важливіше, вона повинна прагнути до економічного та соціального співробітництва зі своїми сусідами, щоб зменшити свою ізоляцію і більше орієнтуватися на мир”, — зазначає експерт з міжнародних відносин Чжу Фен.
Поїздка Сі також відбувається після ряду нещодавніх самітів у Пекіні, де китайський лідер нещодавно приймав президента США Дональда Трампа та російського президента Владіміра Путіна.
Під час першого терміну Трампа США та Північна Корея проводили переговори щодо денуклеаризації. Однак прогресу в цьому питанні перемовини не принесли.
Нещодавно Кім дав зрозуміти, що готовий до відновлення переговорів із США, але за певних умов. Раніше він висловлював “хороші особисті спогади” про Трампа, стверджуючи, що “немає причин не вести переговори”, якщо США “відмовляться від одержимості денуклеаризацією”.
На думку науковця з Шанхаю Шень Дінлі, Північна Корея прагне надіслати Штатам сигнал: “Я не ваш ворог”.
Кім відвідував Китай торік у вересні, де разом із Сі та Путіним взяв участь в урочистостях у Пекіні з нагоди 80-ї річниці завершення Другої світової війни. Перед цією поїздкою він оглянув виробничі лінії та плани щодо північнокорейської міжконтинентальної балістичної ракети Hwasong-20. Минулого тижня Кім відвідав об’єкт із ядерними матеріалами.
“Північна Корея має власні погляди. Вони не діють на чиюсь вказівку, включаючи Пекін”, — зазначає доцент кафедри політичних наук Національного університету Сінгапуру Джа Іан Чонг.
КНДР реалізує “амбітний план на майбутнє, спрямований на стрімке посилення ядерних сил”, — цитували слова Кіма північнокорейські ЗМІ.
Сестра північнокорейського лідера та важлива речниця уряду КНДР Кім Йо Чжон заявила напередодні, що “статус країни як ядерної держави є абсолютним та непорушним”.
Пхеньян також відмовився від зобов’язань щодо майбутнього возз’єднання з Південною Кореєю, що, на думку експертів, офіційно закріпило розподіл Корейського півострова.
Північна Корея також поглибила зв’язки з Росією, відправляючи війська для підтримки війни РФ проти України. Аналітики вважають, що тісніші відносини КНДР із Росією викликають занепокоєння в Китаю, який має договір про взаємну оборону з Пхеньяном та історично забезпечував економічну підтримку Північній Кореї.
Експерти зазначають, що візит Сі став спробою відновити відносини з Пхеньяном, які були напруженими через тіснішу співпрацю Кіма з Росією.
“Для Сі поїздка до Пхеньяна та відновлення зв’язків із Кімом допомагають гарантувати, що Північна Корея не зблизиться з Росією більше, ніж із самим Китаєм. Він хоче тримати Північну Корею близько”, — зазначає Пітер Уорд з Інституту Седжон у Сеулі.
Китай може запропонувати певні економічні переваги, такі як туризм, що було сірою зоною в межах санкцій ООН проти Північної Кореї.
Лідери також можуть обговорити питання Тайваню та Японії. Риторика Пекіна щодо прем’єр-міністра Японії Санае Такаїчі стає дедалі жорсткішою після її заяв щодо Тайбея.
Напередодні свого візиту до Пхеньяна Сі опублікував статтю в офіційній газеті Центрального комітету Трудової партії Кореї, в якій закликав до посилення стратегічної комунікації та координації з КНДР. Сі зазначив, що обидві країни повинні протистояти “гегемонізму та політиці сили” і прагнути до впорядкованого багатополярного світу.
Поїздка до КНДР, після самітів з Трампом і Путіним, дозволить Сі представити Китай як одну з небагатьох держав, здатних взаємодіяти з усіма сторонами у світі, що дедалі більше розколюється. Зустріч із Кім Чен Ином нагадає Вашингтону та Москві про вплив, який Пекін має на північнокорейський режим, хоча цей вплив має свої межі, зазначають аналітики.