Цей китайський безпілотник кидає виклик США.
Новий китайський безпілотник Jiutian SS-UAV (“Цзютянь”) позиціонують як проривну розробку у сфері дронів з великою дальністю дії та багатофункціональними можливостями. Розроблений державною корпорацією AVIC у співпраці з компаніями Shaanxi Unmanned Equipment Technology та Haige Communications, Jiutian відкриває нову категорію — надвисотні материнські безпілотники, зазначає The Economic Times.
Він має максимальну злітну масу у 16 тонн, розмах крила — 25 метрів, і здатний літати на висоті 15 тисяч метрів. Очікується, що свій перший тестовий політ безпілотник здійснить у червні 2025 року.
Дрон має дальність польоту — 7 тисяч кілометрів. Режим автономної роботи — до 36 годин.
У виданні додають, що у безпілотнику реалізовані такі передові технології, як квантово-шифрований зв’язок, водневий двигун, управління роєм за допомогою штучного інтелекту та стелс-дизайн.
“На відміну від безпілотників із вузькою спеціалізацією, Jiutian спроєктований для багатофункціонального застосування. Його модульна система дозволяє адаптувати конфігурацію під конкретні завдання — від ведення радіоелектронної боротьби до транспортування вантажів. Аналітики розглядають його як елемент зростаючого арсеналу Китаю для демонстрації сили в спірних регіонах, таких як Тайванська протока, Південно-Китайське море, а також навіть у районі Гуаму”, — пишуть в The Economic Times.
Крім того, хоча висота польоту Jiutian на рівні 15 тисяч метрів дозволяє йому залишатися поза досяжністю багатьох застарілих систем ППО, сучасні системи все ще здатні його перехопити. Американська система THAAD може перехоплювати цілі на висоті до 150 км. Patriot PAC-3, південнокорейська KM-SAM Block II, японська Aegis BMD і тайванська Sky Bow III — на висоті до 20 км.
“Jiutian — це не просто новий дрон, а втілення масштабніших амбіцій Пекіна. Проєкт, профінансований на понад 3 мільярди юанів і побудований виключно на внутрішній виробничій базі, став значним проривом у сфері штучного інтелекту та модульного дизайну БПЛА”, — додають у виданні.
Хоча Jiutian очевидно створено для досягнення військової переваги, його застосування не обмежується бойовими завданнями. Завдяки модульній конструкції безпілотник можна застосовувати для патрулювання кордонів, пошуково-рятувальних операцій та реагування на природні катастрофи.
Раніше Bloomberg з посиланням на європейських чиновників писало, що китайські та російські компанії розробляють ударний безпілотник, схожий на іранський БПЛА Shahed. У 2023 році компанії з РФ та КНР провели переговори про співпрацю для копіювання іранського безпілотника Shahed і почали розробку та тестування його модифікованої версії у 2024 році для підготовки до відправлення в Росію.