Відмова Шольца у підтримці України – в Німеччині зростає підтримка проросійських партій
Новий генсек партії Шольца заявив про готовність “примирення” зі Шредером
Нарешті німецькі виборці дорікають уряду Шольца за нездатність зупинити нелегальну міграцію і пов’язане з нею серйозне зростання рівня злочинності. У вересневому опитуванні ARD-Deutschlandtrend 77% німців заявили про необхідність принципово іншої політики щодо надання притулку та біженців. Майже три чверті респондентів заявили, що виступають за запровадження постійного контролю на кордонах Німеччини, а 72% підтримують розширення повноважень органів безпеки. Для 48% респондентів тема біженців та імміграції наразі є найважливішою політичною темою. Це на 22% більше, ніж у квітні цього року. Також 44% респондентів відповіли, що почуваються небезпечно в громадських місцях, що вдвічі більше, ніж сім років тому.
Через страх громадянського протистояння німецька влада намагається не акцентувати уваги на такому серйозному побічному ефекті безладної міграційної політики, як зростання рівня злочинності. Але його дедалі важче ігнорувати. 23 жовтня німецьке видання Bild опублікувало матеріал про збільшення кількості актів насильства щодо жінок у Німеччині на 89% за останні дев’ять років. За даними федерального міністерства внутрішніх справ, кількість жінок, які стали жертвами зґвалтування або сексуального насильства, зросла з 33 021 випадку у 2014 році до 62 404 випадків у 2023-му. За цей же час на 18% збільшилася кількість жінок, які стали жертвами побиття або нападу. На 41% підвищилася кількість жінок, які стали жертвами викрадень і незаконного позбавлення волі. За збігом обставин, саме на цей період припадає рекордне зростання числа мігрантів, які прибули до Німеччини з країн Близького Сходу, Центральної та Північної Африки. На цьому тлі 84% опитаних респондентів у вересні були повністю чи переважно незадоволені роботою уряду Шольца.
Серед причин зростання популярності таких партій, як «Альтернатива для Німеччини» та Союз Сари Вагенкнехт, слід також відзначити ідеологічну складову. Зараз блок ХДС/ХСС і його лідер Фрідріх Мерц активно намагаються відродити свою репутацію консерваторів. В оновленій програмі партії йдеться про «німецьку ідентичність» і «провідну культуру». І привертається увага до політичного ісламу та ймовірних негативних наслідків іноземного впливу на іслам у Німеччині.
Також ХДС/ХСС заявляє про наміри повернути контроль над міграцією, повністю зупинити нелегальну міграцію і значно посилити контроль на кордонах. Це дає певний ефект, оскільки відносно тривалий час рейтинги АдН майже не зростають, хоча і перебувають на стабільно високій позначці.
Водночас СДПН стикається з атакою як справа, так і зліва. Останні заяви Шольца про наміри збільшити кількість депортацій і запровадження у вересні перевірок при перетині кордону є запізнілими заходами. Соціал-демократам, які тривалий час дотримувалися політики мультикультуралізму і дуже толерантно ставилися до масової міграції, буде важко пояснити виборцям, що вони непричетні до негативних побічних наслідків цих явищ. Також СДПН та її найближчим союзникам «Зеленим» потрібно реагувати на випади з боку Сари Вагенкнехт, яка звинувачує ці партії у демонтажі німецької соціальної держави, зраді інтересів «нормальних людей», працівників і бідних прошарків населення. А ще дорікає їм надмірною концентрацією на правах різноманітних меншин, мігрантів і агресивним просуванням політики гендерної ідентичності.
Зростання підтримки Союзу Сари Вагенкнехт та «Альтернативи для Німеччини» є наслідком системних помилок традиційних політичних сил. Їхньою відірваністю від реальних запитів суспільства та відходу від класичного ідеологічного фундаменту. Олафу Шольцу варто було б передусім зосередитися на вирішенні внутрішніх проблем Німеччини та здійснити корекцію внутрішньополітичного курсу і програмних засад власної партії. А не сподіватися, що за рахунок відмови від підтримки України чи більш лояльного ставлення до компромісу з Москвою без урахування українських інтересів вдасться підняти свої політичні рейтинги на майбутніх виборах.
Джерело