Одна з найбільших інвестиційних компаній світу BlackRock Inc. припинила пошук інвесторів для підтримки багатомільярдного фонду щодо відновлення України, пише Bloomberg з посиланням на джерела, знайомі з переговорами. Сталося це на початку 2025 року, після того, як перемога Дональда Трампа на президентських виборах призвела погіршення ставлення до України, додають у виданні.
За даними джерел Bloomberg, фонд вже був близький до отримання початкової підтримки від організацій, якими опікуються уряди Німеччини, Італії та Польщі. Однак у січні BlackRock вирішила призупинити переговори з інституційними інвесторами через відсутність інтересу на тлі зростаючої невизначеності щодо майбутнього України.
Дональд Трамп проводив свою передвиборчу кампанію на обіцянці негайно припинити війну в Україні та зібрати президента країни Володимира Зеленського та очільника Кремля Владіміра Путіна для мирних переговорів. Та з моменту своєї інавгурації на початку року президент США конфліктував з обома президентами та озвучував непослідовні пропозиції щодо подальших дій. Також Трамп натякав на припинення військової підтримки України з боку США. У грудні серед спонсорів фонду помітно не було уряду США.
Фонд розвитку України має намір залучити щонайменше 500 мільйонів доларів від країн, банків розвитку та інших постачальників грантів, а також 2 мільярди доларів від приватних інвесторів. Про це минулого року заявляв віцеголова BlackRock Філіпп Гільдебранд, який був серед фінансистів, що вели переговори. Тоді за словами Гільдебранда, це могло об’єднати консорціум інвесторів у акціонерний та борговий капітал, які змогли б профінансувати роботи з реконструкції в Україні на суму щонайменше 15 мільярдів доларів. Загальний рахунок за відновлення України після вторгнення Росії у лютому Світовий банк та інші організації оцінили у понад 500 мільярдів доларів.
Речник BlackRock заявив, що фірма завершила свою безоплатну консультаційну роботу щодо Фонду розвитку України у 2024 році та наразі не бере участі в «жодних активних домовленостях» з українським урядом.
«Єдині розмови, які впливають на наше прийняття рішень, – це розмови з нашими клієнтами», – додав речник.
Деякі джерела повідомляли, що BlackRock мала представити фонд в Італії під час Конференції з відновлення України 10-11 липня, в якій мали бути присутні прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні та Володимир Зеленський. Хоча точні терміни так і не оприлюднили.
Речники прем’єр-міністра Мелоні та міністерства закордонних справ не відповіли на запит про коментар.
Франція працює над пропозицією щодо створення фонду, який замінить скасовану ініціативу BlackRock, але, за словами джерел, незрозуміло, наскільки ефективним буде новий план без підтримки США.
Нагадаємо, 4 липня відбулася телефонна розмова Володимира Зеленського та Дональда Трампа. За словами українського президента, вони обговорили повітряні удари РФ, виробництво дронів та інвестиції.
За день до цього Трамп провів телефонну розмову з очільником Кремля Владіміром Путіним, яка тривала понад годину. Російські держЗМІ повідомляли, що під час тієї розмови Путін сказав Трампу, що РФ зіграла роль у формуванні США. Також він запевнив, що країна-агресор “не відступиться від своїх цілей” в Україні. Сьогодні Трамп заявив, що розчарований розмовою з Путіним, оскільки не схоже, що глава Кремля має намір зупинити війну проти України. Це була четверта телефонна розмова Трампа з Путіним. Тільки у червні вони розмовляли двічі.