Вибух в Ірані – побільшало загиблих і поранених

Достеменні причини інциденту наразі невідомі.

Внаслідок потужного вибуху в найбільшому порту Ірану Бендер-Аббас, який стався, ймовірно через детонацію хімічних матеріалів, загинули  щонайменше восьмеро людей, понад 700 отримали поранення.

Вибух стався в секції порту імені Шахіда Раджаї саме тоді, коли Іран розпочав третій раунд ядерних переговорів зі Сполученими Штатами в Омані. Водночас, як пише Reuters, наразі немає жодних ознак того, що ці дві події пов’язані між собою.

Речник Департаменту з надвичайних ситуацій країни Хоссейн Зафарі припустив, що вибух стався через неправильне зберігання хімічних речовин у контейнерах порту імені Шахіда Раджаї.

«Причиною вибуху стали хімічні речовини всередині контейнерів», — повідомив він іранському інформаційному агентству ILNA.

Він додав, що раніше Департамент під час перевірок вже попереджав порт і вказував на можливість небезпеки.

Водночас речник уряду Ірану заявив, що хоча основною версією вибуху наразі є детонація хімікатів, наразі неможливо точно визначити остаточну причину інциденту.

Президент Ірану Масуд Пезешкіан наказав провести розслідування й направив на місце події міністра внутрішніх справ. Той повідомив, що роботи з гасіння пожежі та запобігання її поширенню на інші райони ще тривають.

Офіційні іранські телеканали показали кадри величезної чорної та помаранчевої хмари диму, що здіймалася над портом після вибуху, а також офісну будівлю із зірваними дверима і розкиданими паперами й уламками.

Порт імені Шахіда Раджаї, розташований поблизу стратегічної протоки Ормуз, є найбільшим контейнерним хабом Ірану і обслуговує основну частину контейнерних вантажів країни, за даними державних ЗМІ.

Вибух вибив вікна  у будівлях в радіусі  кількох кілометрів і був чутний навіть на острові Кешм, що розташований за 26 кілометрів на південь від порту.

Раніше представник місцевої служби з надзвичайних ситуацій заявив, що вибух стався після детонації кількох контейнерів, що зберігалися в порту.

Іранська влада зазначила, що нафтові об’єкти вибухом не постраждали.

Національна іранська компанія з нафтопереробки та розподілу палива у своїй заяві повідомила: «Вибух не має жодного стосунку до нафтопереробних заводів, паливних резервуарів, розподільчих комплексів і нафтових трубопроводів».

Останніми роками інфраструктуру енергетики й промисловості Ірану неодноразово уражали серйозні аварії, причини яких часто пов’язують із недбалістю. Йдеться, зокрема, про пожежі на нафтопереробних заводах, вибух газу на вугільній шахті та інцидент під час аварійних ремонтних робіт у Бендер-Аббасі у 2023 році, коли загинув один працівник.

У декількох інцидентах Іран звинувачував свого головного ворога — Ізраїль, який останніми роками здійснює атаки на іранські об’єкти, спрямовані проти ядерної програми Ірану. Минулого року Ізраїль завдав удару по системах ППО країни.

Тегеран стверджує, що Ізраїль стояв за атакою на іранські газопроводи у лютому 2024 року. Також у 2020 році комп’ютерні системи порту імені Шахіда Раджаї зазнали кібератаки, яку ЗМІ приписали Ізраїлю як відповідь на попередню іранську кібератаку.

Наразі жодних офіційних коментарів від ізраїльських військових чи офісу прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньягу щодо можливої причетності Ізраїлю до суботнього вибуху немає.

 

Джерело

ІзраїльІранОман