На 15 годину в Грузії проголосували вже 1 454 837 громадян Грузії, що становить 41,62% від загальної кількості виборців. Активність висока.
Коаліційна спостережна місія громадських організацій Грузії «Мій голос» спостерігає за виборами Парламенту Грузії 26 жовтня у всіх виборчих округах по всій Грузії.
За даними спостерігачів «Мого голосу», з 988 дільниць, що відкрилися в Грузії до 9.00 ранку: на 69 дільницях голосування почалося із запізненням; на 36 виборчих дільницях спостерігачам не дозволили почати процес; на 13 дільницях написали скарги.
По всій Грузії зафіксовано обмеження на аудіо- та відеозапис. Спостерігачам не дозволяється вести фото- і відеозйомку.
У Тбілісі та деяких регіонах із виборцем до кабіни для голосування слідувала супроводжуюча особа. Наприклад, в Аджарії, Батумі голова комісії, порушуючи виборче законодавство, увійшов до кабіни для голосування, щоб допомогти сліпому виборцю.
На виборчій дільниці в Марнеулі виборчий процес було зупинено через вкидання бюлетенів, як сказано, за проросійську партію. МВС почало розслідування за статтею про фальсифікацію виборів. Сталася сутичка.
На 16-й виборчій дільниці на Мтацмінда зафіксовано випадок, коли всі три апарати для підрахунку голосів вийшли з ладу – на 14-й виборчій дільниці у Ваці періодично виходили з ладу апарати верифікації та апарати для підрахунку голосів, що затягувало процес голосування.
На виборчій дільниці в Глдані стався скандал, а потім і бійка, які почалися після того, як туди прибув депутат від партії «Грузинська мрія».
На знімальну групу телеканалу «TV Pirveli» напали з селі Квемо-Ходашені, муніципалітет Телаві (Кахеті). Телеканал повідомляє, що інцидент стався біля виборчої дільниці № 16. Знімальна група стала ціллю членів групи «Грузинська мрія» після того, як оператор «TV Pirveli» зафіксував факти тиску і підкупу виборців. У невідомих осіб були списки, і вони роздавали гроші з автомобілів, припаркованих біля виборчої дільниці. Унаслідок нападу було побито оператора, а обладнання телебачення повністю зламано. Частину відео вдалося відправити до розв’язки інциденту.
На виборчу дільницю №22 у Батумі було подано скаргу, в якій зафіксовано, що реєстратор кілька разів пропонував виборцю відзначити певну партію замість того, щоб давати пояснення щодо заповнення бюлетеня.
Головний консультант Edison Research Ніно Джафарадзе заявила, що представники ЦВК у Самегрело заважають проведенню екзит-полу. Про це вона повідомила в ефірі телеканала «TV Formula» і звернулася до голови ЦВК.
«Звертаюся безпосередньо до голови ЦВК, оскільки в нас є лист від нього, який дає дозвіл проводити екзит-пол і працювати на відстані 100 метрів від виборчих дільниць, поза зоною маркування. Із самого ранку в Самегрело було помітне цілеспрямоване агресивне ставлення представників ЦВК до співробітників екзит-полу Edison. Їм не дають стояти в місцях, де вони мають право працювати».
За словами керівника ISFED Ніно Долідзе, деякі виборчі дільниці в Грузії відкрилися з порушеннями, зафіксовано три випадки підкупу, а також помічено мобілізацію координаторів біля дільниць, які ведуть облік виборців.
Представниця «Сильної Грузії» Ана Нацвлішвілі звинуватила Бідзіну Іванішвілі в порушенні правил голосування. За її словами, через те, що дільниця, на момент голосування почесного голови «Грузинської мрії», була заблокована, громадяни не мали можливості голосувати.
На багатьох дільницях виборцям видавали по два бюлетені.
І це далеко не повний перелік конфліктів, скарг і сутичок, які відбувалися й відбуваються на дільницях із 9-ї години ранку.
Результати виборів будуть неоднозначними – у цьому сходяться всі аналітики.
Згідно з дослідженням британської компанії SAVANTA, у «Грузинської мрії» підтримка 35% населення. Чотири проєвропейські опозиційні блоки разом можуть розраховувати на 52%. Серед них – «Коаліція за зміни» (19%), «Єдність» (16%), «Сильна Грузія» (9%), «Гахарія – За Грузію» (8%). Однак невідомо, яким буде результат після підрахунку голосів, якщо вже зараз зафіксовано фальсифікації, а на деяких дільницях вибори і зовсім оголошено такими, що не відбулися.
Выборы в Грузии.
Местный чиновник вбрасывает бюллетени за пророссийскую партию. Наблюдателей избили. Хорошо, что журналисты ещё остались и успели зафиксировать, и распространить.
В случае победы пророссийской партии не останется и журналистов. pic.twitter.com/zW2CcDh0vW— Кокошенков (@kokoshenkov1) October 26, 2024
Нагадаємо, хоча обидві сторони заявляють, що сподіваються на мирне голосування, країна має нестабільну політичну історію з часів розпаду Радянського Союзу, з кількома народними повстаннями та епізодами громадянських заворушень.
Цього року влада Грузії застосувала силу для розгону демонстрацій проти закону, що вимагає від груп, які отримують фінансування з-за кордону, реєструватися як іноземні агенти – опозиція і Захід назвали такий закон «натхненним» Росією для придушення інакомислення.
«Грузинська мрія» заявляє, що її мета – отримати три чверті місць у парламенті, щоб запровадити конституційну заборону на діяльність головної опозиційної партії “Єдиний національний рух”.
Опозиційні сили і президентка країни Саломе Зурабішвілі, чиї повноваження переважно церемоніальні, звинувачують «Грузинську мрію» в купівлі голосів і залякуванні виборців, що керівна партія заперечує.
Опозиційні активісти вважають, що тільки тісний союз із Заходом, включно з членством у ЄС, захистить Грузію від РФ.
Минулого року Європейський Союз надав Грузії статус кандидата на членство в ЄС, але призупинив розгляд її заявки у відповідь на те, що назвав відступом від демократії в рамках політичної програми «Грузинської мрії».
Чотири основні опозиційні партії хочуть сформувати коаліційний уряд, щоб усунути «Грузинську мрію» від влади і повернути країну на шлях вступу до ЄС.
Джерело