Вибори в Грузії – аналітики вказують на неправдивість офіційних результатів

Вибори в Грузії - аналітики вказують на неправдивість офіційних результатів 1 Опозиція вже скликає чергову акцію протесту. 

Три грузинські опозиційні партії, які стверджують, що проведені 26 жовтня парламентські вибори в Грузії були сфальсифіковані, закликали до вуличних протестів наступного понеділка. Поштовхом до цього стала заява компанії HarrisX, яка проводила екзитпол, пише Reuters.

Експерти вважають, що офіційно оголошені результати, за якими перемогла правляча партія «Грузинська мрія», є «статистично неможливими».

Аналіз компанії показав розбіжності у повідомлених Центральною виборчою комісією результатах, які неможливо пояснити статистично, і вказав на можливі порушення під час голосування.

«Аналіз нашого екзит-полу, відкаліброваного за остаточною інформацією ЦВК, викликає сумніви щодо остаточного підрахунку голосів, опублікованого Центральною виборчою комісією Республіки . Ми бачимо статистично незрозумілі розбіжності, що становлять понад 8% від загальної кількості голосів, або щонайменше 172 523 необроблених голосів, щонайменше в 27 округах», — йдеться у заяві HarrisX.

Експерти також наполягають, що цю розбіжність не можна пояснити статистичними відхиленнями, що вказує на можливі порушення при голосуванні.

Оприлюднене ввечері 26 жовтня питування HarrisX, проведене на замовлення грузинської опозиційної телестанції «Мтаварі Архі», показало, що об’єднані чотири головні опозиційні партії отримують більшість голосів виборців.

«Ми зберемося в понеділок о 19.00 … і розповімо вам там наш план дій. Детально, як вдома чи за кордоном, в правовому полі, мирно, але організовано і з конкретним результатом ми продовжимо наш протест», —заявила Ана Долідзе з опозиційного блоку «Сильна Грузія» на прес-конференції трьох опозиційних партій.

Моніторингові місії, включаючи Організацію з безпеки та співробітництва в Європі, також вказали на низку порушень під час голосування, які, на думку західних країн, повинні бути повністю розслідовані.

Лідери грузинської опозиції заявили, що протести є ключовим інструментом для їхнього плану оскаржити результати виборів.

«Це найпряміша і найдавніша форма демократії, коли той чи інший уряд відмовляється чути власний народу на виборах», — сказала Reuters Тіна Бокучава, лідер опозиційної партії Єдиний національний рух.

Аналіз американської фірми надає потужну підтримку скаргам президентки Саломе Зурабішвілі та опозиційних партій про те, що вибори були вкрадені. У понеділок на мітинг біля будівлі парламенту в Тбілісі проти офіційних результатів виборів вийшли тисячі людей.

ЦВК наполягає, що вибори були вільними та чесними. Прокуратура з подачі Виборчкому почала розслідування та закликала Зурабішвілі, опонентки «Грузинської мрії», надати докази своїх звинувачень у шахрайстві. Проте Зурабішвілі відмовилась приходити до правоохоронців, заявивши, що їм варто «займатися своїми обов’язками», а не політичними переслідуваннями.

У Марнеулі, що на півдні Грузії, поліція заарештувала двох людей, яких підозрюють у вкиданні бюлетенів у виборчу скриньку під час парламентських виборів 26 жовтня. Одним з них є заступник голови міської ради міста Ровшан Іскандаров

Як так вийшло, що правляча партія перемогла, та що це може означати для Грузії і її відносин з Заходом читайте у статті Володимира Кравченка «Чи проллє кров «Грузинська мрія».

Джерело