Останніми тижнями снайпери розстріляли з гелікоптерів понад 700 коал у національному парку “Будж-Бім” на заході австралійського штату Вікторія. Уряд країни каже, що це було необхідним через пожежу, яка спалила близько 20% території парку та спричинила голод і опіки багатьох тварин, пише The Conversation.
Зазначається, що тварин вперше відбракували таким чином. Подія стала публічною минулої пʼятниці, коли про це повідомили місцевих опікунів дикої природи. Вони висловили серйозну стурбованість цим, бо незрозуміло, як стан окремих коал оцінили з гелікоптерів.
“Уряд штату Вікторія повинен пояснити, чому він проводить відбір (коал) з повітря і чому він зробив це, не оголосивши про це публічно. Інцидент вказує на постійні збої у нагляді над цими рідкими сумчастими тваринами, які вже знаходяться під загрозою зникнення в інших штатах”, — вказують автори статті, правники з Університету Мельбурна.
Коали живуть в евкаліптових лісах у східних і південних штатах Австралії та стикаються з загрозою з двох причин: знищення середовища та лісові пожежі. З 2022 року вони офіційно вважаються за вид, що зникає.
У штаті Вікторія рівень популяції коал зараз безпечний, проте їх зосередження щільне, що призводить до створення “острівців середовища існування”. “Будж Бім” є одним із них.
Проте з часом щільна концентрація стає проблемою: коали можуть здерти листя зі своїх улюблених ясен, вбиваючи дерева. Через це їм треба переїжджати, бо ризикують померти від голоду. Якщо пожежа чи посуха роблять острівці існування неможливими для життя, коалам часто нікуди піти.
Вказується, що національний парк “Будж Бім” оточений плантаціями блакитного евкаліпту, по яких розповзалися коали. Але коли плантації вирубують, то тваринам треба вертатися до парку, де може не вистачати їжі. За словами зоозахисників, вирубка лісу є однією з причин, чому у “Будж Бім” було так багато коал.
Влада описує розстріл коал з гелікоптерів як турботу про тварин, адже після лісової пожежі минулого місяця вони голодували або мали поранення. Застосування гвинтокрилів обґрунтували тим, що “Будж Бім” важкодоступний через скелясту місцевість та пожежу, і інших способів не було.
План захисту тварин під час стихійних лих штату Вікторія каже про те, що за обстеженням та евтаназію тварин відповідає департамент охорони навколишнього середовища. Вибракування дозволено, якщо здоров’я тварини значно погіршене або її виживання малоймовірне. У випадку коал це означає втрату пальців або рук, опіки понад 15% тіла, пневмонію через вдихання диму, сліпоту чи травми, що потребують хірургічного втручання. Самок мають негайно перевіряти на наявність дитинчат у їхніх сумках.
Зазначається, що стрільба з гелікоптера могла бути точною у випадках великих тварин, але метод має сумнівну ефективність для дрібних тварин, особливо в більш щільних середовищах існування. Кілька коал могли бути серйозно поранені, але не вбиті. Детально ж перевірити поранення та наявність дитинчат у мішках було неможливо, оскільки стрільці були перебували на відстані 30 або більше метрів від своїх цілей.
“Збереження залишків середовища проживання в штаті є життєво важливим кроком, як і відновлення коридорів доступу до ізольованих територій. Це не тільки зменшить концентрацію коал на маленьких територіях, але й збільшить придатні для життя притулки та дасть коалам безпечні шляхи до нових джерел їжі після пожеж”, — наголосили автори статті, закликаючи владу вжити заходів, щоб подібні трагічні випадки більше не повторювалися.
Раніше в австралійській школі вчені знайшли на кам’яній плиті сліди динозаврів. Їхній вік становить 200 млн років.