На нещодавній Мюнхенській конференції з безпеки американські офіційні особи виступили зі знайомим і водночас зловісним посланням: Європа повинна робити більше для власної оборони. Хоча це повідомлення й звучало раніше, цьогорічна конференція мала інший відтінок.
Невизначеність навколо майбутньої прихильності Америки до НАТО ще ніколи не була такою високою, оскільки високопосадовці натякали на зростаюче нетерпіння у Вашингтоні.
Якщо європейські союзники продовжуватимуть недоінвестувати у свої збройні сили й непропорційно покладатимуться на американські гарантії безпеки, то незабаром вони можуть опинитися без них, зазначає Ендрю Лейтем, професор міжнародних відносин у коледжі Макалестер у Сент-Полі, штат Міннесота та старший науковий співробітник Інституту миру та дипломатії.
Ідею про те, що США можуть вийти з НАТО, роками відкидали як паніку, пояснюючи це особистою зневагою президента Трампа до Альянсу. Але зводити це питання до темпераменту Трампа короткозоро. Навіть без Трампа США переоцінили б свою роль в НАТО — через те, що фундаментальна логіка, на якій ґрунтується американське лідерство в Альянсі, більше не працює, пояснює Лейтем.
Сьогоднішні геополітичні реалії мають мало спільного зі світом, для управління яким було створено НАТО. Головний стратегічний виклик для Америки вже не в Європі, а в Індо-Тихоокеанському регіоні, де піднесення Китаю становить пряму загрозу американській могутності.
На думку професора, Європа жахливо не готова до того, якщо США вийдуть з НАТО. Європейські країни довгий час покладалися на гарантії безпеки з боку Вашингтона як на заміну серйозним військовим інвестиціям.
“Хоча деякі європейські лідери висловлюють ідеї про “стратегічну автономію”, реальність така, що ЄС бракує згуртованості, військового потенціалу чи політичної волі, щоб замінити НАТО. Франція і Німеччина розходяться у поглядах на майбутнє європейської оборони, а східноєвропейські держави, зокрема Польща і країни Балтії, все ще вважають Америку, а не Брюссель, своїм головним гарантом безпеки. Вихід США з НАТО викриє ці розбіжності, змусивши Європу протистояти власним стратегічним вразливостям”, — пише Лейтем.
Професор вважає, що якщо США вийдуть з НАТО, то найбільш вірогідним результатом буде створення системи безпеки навколо найбільш військово спроможних держав — Франції, Великої Британії й, можливо, Німеччини — з меншими країнами, які будуть змушені приєднатися до неї за необхідності.
Світ, який створив Альянс, більше не існує, так само як і логіка, яка колись його підтримувала. Якщо США вийдуть НАТО, то не через ізоляціонізм, а тому, що американська велика стратегія повинна надати пріоритет конкуренції з Китаєм і більш стриманому підходу до глобальних зобов’язань.
Справжнє питання полягає в тому, чи готова Європа до світу, в якому американські гарантії безпеки більше не є безумовними. Якщо майбутнє НАТО залежить від того, що Америка на невизначений час гарантуватиме європейську оборону, то НАТО в його нинішньому вигляді взагалі не має майбутнього, підсумував професор.
Раніше Трамп зазначав, що він не вірить у протистояння Росії та НАТО. Він також не згодний з твердженням, що одного дня така війна спалахне.