Багато європейських столиць занепокоєні. Вони не лише стурбовані тим, що Трамп може нав’язати Україні мирну угоду, вигідну Москві. Вони також стурбовані тим, що в найближчі роки Росія може поставити під сумнів готовність Америки стати на захист Європи й використати політичні розбіжності в НАТО для нападу, зазначає Олівер Муді, берлінський кореспондент The Times.
Припущення Трампа про те, що він дозволить росіянам “робити все, що їм заманеться” з “неслухняними” союзниками тривожить європейських лідерів. Питання полягає в тому, чи може Європа все ще розраховувати на США як на свого наймогутнішого союзника.
Марк Рютте, колишній прем’єр-міністр Нідерландів, який минулого місяця обійняв посаду генерального секретаря НАТО сказав, що європейцям доведеться інвестувати більше грошей у свої збройні сили. Їхні спільні військові бюджети, можливо, досягли 2% ВВП, але цього “просто недостатньо… нам потрібно буде провести дебати про те, щоб витрачати більше”.
Однак Рютте наполягав на тому, що Трамп “добре усвідомлює, що членство в НАТО є частиною оборони США”, і у них були “хороші робочі відносини” ще з часів першого президентства Трампа.
Інший високопосадовець НАТО висловив обережний оптимізм щодо того, що Трамп не підведе Альянс. Однак військові чиновники одностайні в думці, що європейським союзникам доведеться посилити свою оборону, незалежно від того, що відбувається у Вашингтоні.
Раніше Bloomberg писало, що якщо Трамп розірве відносини з Європою, то це закінчиться для неї погано.Частина європейців думають, що можуть уникнути війни, просто відмовившись від неї. Натомість прихильники Трампа вважають, що союзники їм більше не потрібні.
Після виборів у США рівень тривожності в багатьох столицях світу просто зашкалює. Але є й такі, де перемогу Трампа розглядають як певний шанс у хаосі, що лише набирає обертів. “Чому переміг Трамп і чим тепер ризикує Україна”, — аналізує експосол України в США Олег Шамшур.