Кілька тижнів тому президент Дональд Трамп розчарував антиінтервенціоністів у своїй політичній базі, не тільки виправдавши напад Ізраїлю на Іран, але й зрештою приєднавшись до нього. Традиційні республіканські прихильники жорсткої зовнішньої політики були в захваті. Але цього тижня Трамп розчарував “яструбів”, заморозивши поставки ключової зброї іншому американському союзнику, Україні, яка бореться з російським вторгненням.
На перший погляд, ці два рішення суперечать одне одному. Насправді ж — це дві сторони однієї медалі. Головним викликом для сучасної американської зовнішньої політики є те, що оборонні зобов’язання Вашингтона у всьому світі перевищують його військову потужність. Це явище відоме як “розрив Ліппмана”, назване на честь журналіста Вальтера Ліппмана, який популяризував цю концепцію в 1943 році, зазначає Джейсон Вілік, колумніст The Washington Post.
“Розрив Ліппмана” змушує президентів обирати між суперечливими зовнішньополітичними пріоритетами. Якщо цього не робити, розрив буде лише посилюватися. Для Трампа повна підтримка Ізраїлю за рахунок послаблення допомоги Україні має очевидну — хоч і жорстку — політичну та стратегічну привабливість.
Пентагон міг призупинити постачання окремих видів озброєння Україні навіть якби конфлікт між Ізраїлем та Іраном не стався. Однак близькість цих рішень підкреслює, що війни в різних регіонах можуть відволікати ресурси одна від одної. Найціннішим ресурсом залишаються системи протиповітряної оборони — здатні збивати ворожі літаки та ракети.
Згідно з повідомленнями, Пентагон припиняє поставки ракет Patriot в Україну, яка покладається на американську зброю для захисту своїх міст від російських повітряних атак. Ракети Patriot також користуються великим попитом на Близькому Сході: вони допомогли зменшити збитки на території країни від обстрілів Ірану під час 12-денної війни.
Американські військові також використовували їх для захисту авіабази в Катарі від іранської помсти 23 червня за американський напад на іранські ядерні об’єкти днем раніше.
“Звичайно, найбільшим чинником, що впливає на “розрив Ліпмана”, є не Росія чи Іран, а військове нарощування Китаю в Східній Азії. Більшість зброї, яку Пентагон хоче накопичити, а не постачати Україні, така як ракети Stinger, ймовірно, призначена для посилення американського стримування в Тихоокеанському регіоні”, — додає колумніст.
Різні президенти по-різному поводилися б із “розривом Ліпмана”. Прогресивний ізоляціоніст міг би спробувати повністю відмовитися від ролі Америки на інших континентах. Ліберальний інтернаціоналіст міг би допомогти Україні посилити свою оборону проти Росії, уникаючи війни з Іраном, щоб зберегти американські засоби протиповітряної оборони.
Традиційний “яструб” з Республіканської партії міг би спробувати змусити США різко збільшити виробництво зброї, щоб допомогти обом союзникам і одночасно стримати Китай.
Трамп, звісно, є популістичним політиком, а не стратегом, який аналізує “розрив Ліппмана”. Проте зрозуміло, чому, розподіляючи обмежені американські військові ресурси, він може віддати перевагу Ізраїлю за рахунок України. По-перше, Трамп, здається, не готовий поставити “військові рейки”, що необхідно для одночасної відповіді на всі виклики.
Трамп також віддає перевагу коротким конфліктам, таким як 12-денна війна, а не довгим і невизначеним, таким як оборона України проти Росії. І що найважливіше, Іран слабший за Росію, яка має ядерну зброю. Розгромивши найслабшого ворога Америки, Трамп може продемонструвати військову міць, як в операції “Північний молот”, і при цьому уникнути прямого і дорогого конфлікту з великою державою.
Якщо Трамп хоче догодити і “яструбам”, і “голубам” всередині своєї розділеної коаліції, то жорстка лінія проти Ірану і м’яка позиція щодо Росії — це логічний політичний вибір. Навіть якщо він змінить курс, “розрив Ліппмана” залишиться.
“Різкий поворот Трампа в бік жорсткої політики щодо Ізраїлю і поступок щодо України — це не стратегічна шизофренія, а безпринциповий політичний компроміс, який зазвичай виникає, коли США змушені обмежувати використання своєї могутності”, — підсумував Вілік.
Нагадаємо, президент США Дональд Трамп у телефонній розмові з президентом України Володимиром Зеленським 4 липня заявив, що Сполучені Штати хочуть допомогти Україні з протиповітряною обороною у зв’язку із загостренням російських атак. Трамп пообіцяв перевірити зупинку постачань озброєння.