Трамп хоче контролювати Сектор Гази – а палестинців пропонує виселити
Деякі чиновники вже відреагували на заяви американського президента.
Президент США Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати «візьмуть під свій контроль» Сектор Гази, можливо, навіть за допомогою американських військових, пише CNN. При цьому палестинці, які там живуть, за словами очільника Білого дому, повинні виїхати.
«США візьмуть під свій контроль Сектор Гази, і ми також зробимо з ним свою роботу… Ми будемо володіти нею і нестимемо відповідальність за демонтаж усіх небезпечних нерозірваних бомб та іншої зброї на цій території, вирівняємо місцевість і позбудемося зруйнованих будівель», – заявив Трамп під час спільної пресконференції з прем’єр-міністром Ізраїля Біньяміном Нетаньягу.
Згодом американський президент описав своє бачення цієї території як нової «Рів’єри». Відповідаючи на питання, чи готовий він відправити американські війська для заповнення вакууму безпеки в Газі, Трамп не виключив такої можливості.
Трамп припустив, що це саме те, що він собі уявляв: майбутнє в Газі, в якому палестинці майже не беруть участі.
«Я не думаю, що люди повинні повертатися в Газу… Я чув, що їм дуже не пощастило в Газі. Вони живуть як в пеклі. Газа – це не місце для життя людей, і єдина причина, чому вони хочуть повернутися, і я твердо в це вірю, полягає в тому, що у них немає альтернативи», – сказав Трамп в Овальному кабінеті раніше того ж дня.
Пізніше він додав, що палестинці можуть бути серед тих, хто повернеться до Гази. Однак американський президент чітко дав зрозуміти, що не бачить для них цей сектор як постійний дім.
«Палестинці також. Палестинці житимуть там. Багато людей будуть жити там», – сказав Трамп.
Він під час пресконференції з Нетаньягу заявив, що вивчав це питання «уважно, протягом багатьох місяців». Про це він заявив після того, як раніше цього ж дня висловив свою пропозицію, щоб жителі Гази переїхали на нове місце, надане однією або кількома країнами на Близькому Сході.
«Я маю на увазі, що вони там, тому що у них немає альтернативи. А що у них є? Зараз це велика купа руїн», – сказав Трамп за кілька хвилин до того, як прийняти Нетаньягу на переговорах в Овальному кабінеті.
Пропозиція Трампа назавжди залишити Сектор Гази є провокаційною позицією, яка сподобається найконсервативнішим ізраїльським політикам. Однак, як правило, це не сприймається сусідами Ізраїлю, які заявили, що не бажають приймати нових палестинських біженців з анклаву.
Спочатку Трамп назвав це питання гуманітарним та заявив, що неможливо повірити в те, що хтось захоче залишитися на території, охопленій війною.
«Чому вони повинні хотіти повернутися? Це місце перетворилося на пекло», – сказав Трамп, ігноруючи репортера, який вигукнув: «Тому що це їхній дім».
Замість Гази він запропонував надати палестинцям «хороший, свіжий, красивий шматок землі» для життя.
Нетаньягу, який сидів поруч з Трампом в Овальному кабінеті, посміхався, коли американський президент говорив. Ізраїльський лідер, перебуваючи під суперечливим тиском всередині країни, був у Вашингтоні, щоб точно з’ясувати позицію Трампа щодо наступного етапу припинення вогню в Газі. Але тьмяні погляди Трампа на Газу як на постійний дім для палестинців, безумовно, стали приводом для крайніх правих союзників ізраїльського лідера, які закликали Нетаньягу відмовитися від тимчасового перемир’я, укладеного минулого місяця.
Двоє арабських чиновників висловили здивування, занепокоєння і песимізм одразу після несподіваних висловлювань Трампа. Один з чиновників зазначив, що вони були «грубими, необробленими, їх важко зрозуміти і перетравити». Він додав, що «потрібна ясність і подальший розвиток, щоб їх зрозуміли».
Другий чиновник сказав, що ці коментарі можуть поставити під загрозу крихку угоду про припинення вогню в Газі, підкресливши «глибокі наслідки, які такі пропозиції мають для життя і гідності палестинського народу, а також для всього Близького Сходу».
«Реальність залишається такою, що 1,8 мільйона людей в Газі чинитимуть опір такій ініціативі та відмовляться виїжджати. Саудівська Аравія навряд чи буде прагнути до миру за таких обставин, а інші країни можуть переглянути свої зобов’язання за Авраамськими угодами», – зазначив дипломат.
Коментарі Трампа, тим часом викликали скептицизм з боку законодавців Конгресу, в тому числі з боку деяких членів його власної партії.
«Подивимося, що скажуть про це наші арабські друзі. Я думаю, що більшість жителів Південної Кароліни, ймовірно, не будуть у захваті від того, що американців відправлять захоплювати Газу. Я думаю, що це може бути проблематично. Але я буду зберігати відкриту позицію», – сказав сенатор-республіканець від Південної Кароліни Ліндсі Грем.
Заява американського президента про те, що Газа є територією США, навряд чи переконає ХАМАС негайно повернутися за стіл переговорів. Трамп заявив, що він, як і раніше, сповнений рішучості звільнити заручників, що залишилися в Газі.
Нагадаємо, 19 січня набрала чинності угода про припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАС. У межах домовленостей палестинське угруповання звільняє ізраїльських заручників в обмін на палестинських ув’язнених. При цьому Трамп висловлював сумнів щодо тривалості перемир’я, заявивши, що воно може не протриматися довго, а також наголосив, що цей конфлікт «не є нашою війною».
Угода між Ізраїлем і ХАМАС про припинення вогню дає змогу побачити деякі елементи стилю Трампа-миротворця. Він не пропонує позиції для переговорів — він висуває ультиматум. Тому, кого новий-старий президент США вважає противником, він обіцяє «пекло», але щоб досягнути угоди, тисне на того, кого вважає залежним від нього союзником. Про подробиці в статті «Трамп-миротворець. Важливі висновки для України» пише член Експертної ради Центру громадянських свобод В’ячеслав Ліхачов.