Тіньовий флот РФ – чим він загрожує Заходу

Володимир Кравченко назвав загрози, які створює російський «тіньовий флот» для Заходу.

Кораблі «тіньового флоту» РФ не лише поповнюють бюджет країни-агресорки, а й створюють низку загроз Заходу. І боротьба з ним – це новий тест на рішучість Заходу, а кожен новий інцидент у Балтійському морі є крім економічного, ще й стратегічним викликом Європи, пише Володимир Кравченко у статті «Росія влаштувала нову війну й одержала неочікувану відповідь».

По-перше, пояснює автор, «тіньовий флот» несе екологічну загрозу. Зокрема, затоплення в Чорному морі двох старих російських танкерів продемонструвало, якими можуть бути ризики для Балтійського моря: величезні плями мазуту виявляють біля берегів не лише Краснодарського краю, а й окупованого Криму. Гинуть птахи, дельфіни, риба. 

«З огляду на все, зірвано курортний сезон у північно-східній частині Чорного моря: мазут марки М100, що витік із танкерів, за зимових температур застигає й тоне. Спливати він почне вже влітку, коли температура сягне 25 °С», – додає Кравченко.

По-друге, судна «тіньового флоту» Кремль активно використовує в гібридній війні проти Європи та Заходу. Демонстрацією цього стала не лише історія з пошкодженням підводного електричного кабелю Estlink 2 у Фінській затоці, а й інциденти в Балтійському морі з розривом оптоволоконних кабелів між Литвою та Швецією й між Фінляндією та Німеччиною (осінь 2024 року). Також свідченням гібридної війни є розрив газопроводу Balticconnector і волоконно-оптичної лінії зв’язку Elisa між Естонією та Фінляндією (осінь 2023-го).

«Із кожним новим інцидентом у Балтійському морі стає дедалі очевидніше: боротьба з «тіньовим флотом» — це не лише економічний, а й стратегічний виклик для Європи. Якщо Захід не вживе рішучих заходів, «тіньовий флот» продовжить наповнювати бюджет Росії. А отже, боротьба з ним стає новим тестом на рішучість Заходу. Або європейські країни об’єднаються в боротьбі з «тіньовим флотом», або Кремль і далі використовуватиме слабкість санкційної системи у власних інтересах», – підсумував Кравченко.

Нагадаємо, Рада Євросоюзу ухвалила 15-й пакет економічних та індивідуальних санкцій проти РФ за ведення війни проти України. Обмеження націлені на тіньовий флот Владіміра Путіна, а також на послаблення військово-промислового комплексу РФ.

Своєю чергою адміністрація президента США Джо Байдена, який йде у відставку, планує накласти санкції на ще понад 100 танкерів, задіяних у перевезенні російської нафти.

Джерело

Джо БайденРосіяСША