На тлі очікувань у Москві, що президент Дональд Трамп найближчими днями проведе телефонну розмову з Владіміром Путіним, російські чиновники займають жорстку позицію щодо війни в Україні напередодні будь-яких переговорів і применшують будь-який неминучий серйозний прорив у відносинах між США і Росією.
Відчуваючи дедалі більший прогрес на полі бою на тлі високої ймовірності того, що Трамп скоротить військову допомогу Україні, багато хто в Москві, схоже, подвоює зусилля, вважаючи, що Росія може захопити більше територій і змусити Київ погодитися на угоду пізніше цього року, зазначають кореспонденти The Washington Post.
“Навесні умови для припинення війни ще не дозріють. Але до осені, поки Трамп скорочує фінансування і поки російська армія робить подальший прогрес, можливо, на той час будуть кращі політичні умови”, — вважає Сергей Марков, прокремлівський аналітик.
Трамп, однак, закликав до швидкого завершення війни й, як очікується, наполягатиме на негайних переговорах.
Вчора у своєму дописі на Truth Social він пригрозив “високими податками, тарифами й санкціями на все, що Росія продає Сполученим Штатам”, якщо Путін не погодиться на мирну угоду з Україною.
Заступник міністра закордонних справ Росії Сергей Рябков заявив 22 січня, що Москва бачить невелике вікно можливостей для укладення угод з адміністрацією Трампа, але, судячи з того, що говорять багато впливових голосів у країні, ці угоди передбачатимуть далекосяжні зміни в європейській безпеці та розділення України.
У серії статей для прокремлівського інтернет-журналу “Профіль” аналітик Дмітрій Тренін написав, що бойові дії будуть продовжуватися, оскільки умова Москви, а саме капітуляція Києва, була б неприйнятною для Заходу.
“Протистояння між двома державами залишатиметься глибоким і тривалим. Стратегія Трампа надаватиме пріоритет глобальному домінуванню Америки”, — написав він.
Кілька російських високопосадовців також висловили дедалі більшу стурбованість тим, що Трамп може агресивно просувати інтереси Вашингтона за рахунок Росії. Вони стверджують, що незалежно від того, хто буде на чолі держави, Сполучені Штати рішуче налаштовані стримувати Росію у військовому та економічному плані.
Водночас багато хто в Росії сподівається, що деякі члени кабінету Трампа зможуть допомогти спрямувати відносини з Росією в потрібне їй русло.
На думку незалежного аналітика Тетяни Станової з аналітичної агенції R.Politik, що базується у Франції, максималістські вимоги, поширювані прокремлівськими яструбами, свідчать про готовність Путіна продовжувати війну, якщо він не отримає від Трампа того, що хоче.
“Вони не шукають переговорів заради переговорів. Вони шукають розуміння у Вашингтоні, на Заході, що Україна програла війну. Це погляд Росії: ми можемо продовжувати воювати далі. Ми будемо втрачати людей, і це буде дорого коштувати, але ми будемо це робити, і ми будемо робити це десятиліттями, якщо буде потрібно”, — сказала вона.
Але для Путіна існують ризики, зокрема, через зростаюче навантаження на російську економіку і високу вартість війни, які можуть ще більше посилитися, якщо Трамп виконає свою погрозу санкціями, додають кореспонденти.
Прокремлівський аналітик Марков вважає, що дзвінок між Трампом і Путіним розблокує діалог між Москвою і Вашингтоном, створить робочу групу щодо України й прокладе шлях до зустрічі на вищому рівні.
“На цій зустрічі вони не зможуть досягти компромісу з української проблеми, але вони знайдуть компроміс з інших питань”, — сказав він.
Трамп обіцяє зміни у внутрішній політиці США, а також новий підхід до світових конфліктів. Як це вплине на Україну? — Читайте у статті Олега Шамшура “Трамп готує “шок і трепет”. Якою ціною він може закінчити війну в Україні?”.