США та Іран погодили новий раунд переговорів щодо ядерної програми – новини світу
Діалог поновиться наступного тижня і перейде до опрацювання деталей.
Іран і США повертаються до переговорів щодо ядерної програми Ісламської Республіки — цього разу на технічному рівні. Про це повідомив речник іранського МЗС Есмаїл Бакаї, зазначивши, що діалог поновиться наступного тижня і перейде до опрацювання деталей. Це свідчить про те, що сторони вже досягли згоди щодо деяких базових принципів.
Про третій раунд перемовин написало агентство IRNA.
Іранські посадовці неодноразово наголошували: межі переговорів має чітко окреслювати лише ядерна програма. Зіграла свою роль і тверда, навіть погрожувальна позиція Трампа. Але сторони досягли деякого порозуміння.
Після завершення переговорів у Римі, що тривали в суботу, 19 квітня, Бакаї написав у соцмережах, що сторони провели «корисні непрямі переговори за посередництва міністра закордонних справ Оману» у «конструктивній атмосфері». За його словами, домовлено продовжити обговорення вже найближчими днями — спочатку на технічному рівні, а згодом, у суботу, — на рівні головних перемовників.
Головним переговірником з іранського боку виступає Аббас Аракчі, а США представляє спецпредставник президента з питань Близького Сходу Стів Віткофф. Перемовини відбуваються за опосередкованої участі Оману — міністр закордонних справ Бадр бін Хамад аль-Бусейді курсує між делегаціями. Попередній раунд уже проходив у столиці Оману, Маскаті 12 квітня.
Аракчі у коментарі журналістам підтвердив, що сторони змогли досягти «кращого розуміння» фундаментальних позицій і цілей. За його словами, предмет перемовин для Тегерана залишається незмінним — ядерна програма й питання довіри до її виключно мирного характеру. В обмін Іран очікує на скасування санкцій.
Фахові консультації мають розпочатися вже 23 квітня. «Це логічно — експерти потребують більше часу для занурення в деталі й напрацювання рамок майбутньої угоди», — додав Аракчі. Водночас, на його думку, залучати до цього етапу МАГАТЕ поки що зарано.
Нагадаємо, хоча і Тегеран, і Вашингтон заявили, що налаштовані на дипломатію, сторони досі залишаються далекими один від одного в довготривалій суперечці. “Червоні лінії Тегерана, встановлені верховним лідером Алі Хаменеї, не можуть бути порушені на переговорах”, – вважають в Ірані
Ці “червоні лінії” означають, що Іран ніколи не погодиться демонтувати свої центрифуги для збагачення урану, повністю припинити збагачення або зменшити кількість збагаченого урану, який зберігає, до рівня, нижчого за узгоджений у ядерному пакті 2015 року, з якого вийшов Трамп. Іран також не буде вести переговори про свою ракетну програму, яка, на думку Тегерана, не стосується будь-якої ядерної угоди.