Різкі заяви Дональда Трампа про Україну змушують європейські країни думати про немислиме: США можуть припинити озброювати Київ. Але і президент України Володимир Зеленський, і військові аналітики вважають, що хоча втрата підтримки США стане серйозним ударом, Україна за підтримки своїх європейських союзників зможе продовжувати боротьбу протягом багатьох місяців.
Європейські уряди поспішають продемонструвати дипломатичну та військову підтримку Україні. Більше десятка лідерів були в Києві 24 лютого, і ще більше приєдналися до них віртуально, в той час, як ЄС працює над пакетом військової допомоги на суму щонайменше 20 мільярдів євро, пишуть кореспонденти POLITICO.
Є підстави для занепокоєння щодо намірів США. За місяць, що минув з моменту його присяги як президента США, Трамп розпочав мирні переговори з Росією (без консультацій з союзниками), неправдиво заявив, що Україна винна у війні й назвав Зеленського диктатором.
Тепер Трамп руйнує десятиліття політичної, економічної, дипломатичної та військової політики США щодо своїх союзників. Європа це помітила.
“Немає сумнівів, що допомога США дуже важлива. Коли понад рік тому Конгрес відмовився затвердити збільшення допомоги Києву, українські військові зазнали дефіциту артилерійських боєприпасів та засобів протиповітряної оборони, що дозволило Росії посилити свою перевагу на фронті”, — зазначають кореспонденти.
Бен Баррі, старший науковий співробітник з питань наземних війн в IISS, зазначає, що можливе припинення допомоги США позбавить Україну багатьох з її “найефективніших” озброєнь.
Водночас деякі американські системи, такі як танки Abrams, можуть бути замінені на європейські танки Leopard. Тим часом, всі винищувачі F-16 постачаються європейськими країнами, а не США, в той час, як в американської системи ППО Patriot є конкуренти, такі як SAMP/T, німецький IRIS-T і норвезький NASAMS.
Але міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будрис заявив POLITICO, що є “певна зброя, певне обладнання, яке Європа не може замінити”, маючи на увазі системи протиповітряної оборони й деякі боєприпаси великої дальності.
“Нам потрібен час, і ми працюємо над цим… Це виклик, тому що немає прямих замінників або швидких шляхів, але ми можемо надати фінанси, щоб допомогти Україні виробляти більше самостійно”, — сказав він.
Хоча Європа збільшила свої витрати на оборону в останні роки й доклала зусиль для збільшення закупівель і внутрішнього виробництва боєприпасів, втрата допомоги США створить прогалину.
Навіть якщо Вашингтон залишить Київ, Україна продовжить боротьбу, вважає Нік Рейнольдс, науковий співробітник з питань наземної війни в британському аналітичному центрі RUSI.
Раніше Володимир Зеленський заявив, що припинення допомоги США може бути фатальним для України як зараз, коли вона намагається відбити вторгнення Росії, так і в майбутньому, після закінчення війни. Він додав, що “ми матимемо низькі шанси вижити без підтримки Сполучених Штатів”.