Словаччина хоче продовжити винятки на російську нафту – переговори з ЄС

Словаччина хоче продовжити винятки на російську нафту – переговори з ЄС 1 для Словаччини – “надійний партнер”, особливо, коли нафта йде через Україну

Словаччина планує провести переговори з Європейським союзом про винятки в санкціях щодо російської нафти, повідомив міністр закордонних справ Юрай Бланар.

За ситуацією стежить Bloomderg.

Slovnaft AS, словацька нафтопереробна компанія, що належить угорській Mol Nyrt, переробляє російську нафту на паливо для відправки в Чехію і хоче продовжити це робити після того, як термін дії винятків закінчиться 5 грудня. Без продовження терміну дії дозволу використання російської нафти буде обмежене виключно поставками на внутрішній словацький ринок.

ЄС запровадив санкції проти російської нафти після вторгнення Москви в Україну у 2022 році, однак Словаччина та сусідні Чехія й домоглися винятків нібито для того, щоб забезпечити плавний перехід на інші джерела. Насправді російська нафта, що поставляється трубопроводом «Дружба», дешевша, ніж альтернативні потоки.

Нафтопереробна компанія, як і Mol, розширює свої потужності для роботи з іншими видами нафти, хоча повний перехід займе роки.

Якщо «Словнафт» не зможе переробляти російські поставки, це буде «величезна втрата», сказав Бланар у четвер у Будапешті після зустрічі зі своїм угорським колегою Петером Сійярто. «Російська Федерація була надійним партнером» – зауважив він.

Словаччина не буде «заручником україно-російських відносин», заявив прем’єр-міністр країни Роберт Фіцо своєму українському колезі Денису Шмигалю під час телефонної розмови в липні, повідомляє Reuters із посиланням на урядову канцелярію Словаччини.

Словаччина та Угорщина заявили, що перестали отримувати нафту від ключового постачальника «Лукойл» після того, як у червні Україна ввела заборону на транзит ресурсів російської енергетичної компанії через свою територію. Для Словаччини це означає втрату деяких поставок на її нафтопереробний завод Slovnaft, що належить угорській нафтогазовій групі MOL.

За словами уряду, Slovnaft отримає на переробку на 40% менше нафти, ніж потрібно, що вдарить по ринках Словаччини, а також призведе до припинення поставок призначеного для України дизельного пального від Slovnaft.

Джерело