Найперше сирійці повертаються з Туреччини, яка прихистила три мільйони біженців – звідти ближче.
Повалення режиму Асада дало надію бігатьом біженцям, які воліли б повернутися додому. Повільно, обережно, з деякою недовірою і острахом, аже й з надією в очах дістаються вони домівок – якщо вони у них є.
“Кількість людей, які повернулися до Сирії за останні 15 днів, перевищила 25 тисяч”, – заявив у вівторок, 24 грудня, міністр внутрішніх справ Туреччини Алі Єрлікая в інтерв’ю офіційному інформаційному агентству Anadolu, передає DW.
Туреччина, яка стала домівкою для майже трьох мільйонів сирійських біженців, перебуває в тісному контакті з новими лідерами Сирії і зараз зосереджується на добровільному поверненні сирійців, сподіваючись, що зміна влади в Дамаску дозволить багатьом з них повернутися додому.
Туреччина знову відкрила своє посольство в Дамаску майже через тиждень після того, як режим Асада був повалений. За словами Єрлікая, в посольстві і консульстві Туреччини в Дамаску і Алеппо буде створено міграційний відділ, який вестиме облік сирійців, які повертаються.
Єрлікая зазначив, що одна людина з кожної сім’ї матиме право тричі в’їжджати і виїжджати з 1 січня по липень 2025 року відповідно до правил, які будуть розроблені за вказівкою президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана. Він додав, що сирійці, які повертаються до своєї країни, зможуть забрати з собою свої речі та автомобілі.
Минуло лише два тижні відтоді, як впав режим сирійського диктатора Башара Асада, але Європа вже рухається надто повільно. Падіння режиму Асада відкриває перед Європою величезні стратегічні можливості — зокрема, можливість добровільного повернення багатьох сирійських біженців.
Європа повинна визнати, що доля Сирії, яка знаходиться в самому центрі Середземномор’я, становить ключовий стратегічний інтерес. Європі слід запропонувати Сирії масштабну ініціативу, щоб вплинути на нову військову владу країни, а саме угрупування “Хаят Тахрір аш-Шам” (HTS), раніше пов’язане з “Аль-Каїдою”. Мета полягає в тому, щоб стимулювати цю групу до подальших змін у напрямку поміркованості, інклюзивності та стабілізації ситуації в регіоні.