В січні 2025 року нова офіційна влада Сирії просила Росію видати попереднього лідера країни Башара аль-Асада в обмін на дозвіл залишити за Москвою контроль над військовими базами в Тартусі та Хамеймімі, але Кремль відмовив. Це офіційно підтвердив президент Сирії Ахмад аль Шараа в інтервʼю The New York Times.
«Ми сказали всім сторонам, що ця військова присутність має відповідати правовій базі Сирії. І будь-які нові угоди мають забезпечити незалежність Сирії, стабільність її безпеки та те, що присутність жодної країни не створює загрози чи небезпеки для інших країн через територію Сирії», – зазначив аль-Шара.
Водночас він дав зрозуміти, що попри усі втручання Росії у внутрішню політику країни впродовж десятиліть, сирійська влада відкрита до переговорів із Кремлем.
«Росія є постійним членом Ради Безпеки. Зброя Сирії повністю російська. Є багато продовольчих та енергетичних угод, на які Сирія покладалася протягом багатьох років. Ми повинні взяти до уваги ці сирійські інтереси», – сказав президент.
Росія роками підтримувала режим Башара Асада, а до того його батька. Після стрімкого руху сил опору та наближення військ до столиці країни Дамаска Башар Асад на початку грудня 2024 року втік до Москви. Там він отримав офіційний прихисток і ходили навіть чутки про надання йому російського громадянства.
Водночас родина Асад прибула до Росії не на порожнє місце. Як писало ще у 2019 році видання Financial Times, родичі та близькі Асада придбали у російській столиці не менше 19 апартаментів у «Москва-Сіті» загальною вартістю $40 млн. Брат колишнього глави Сирії Хафіз Махлуф є власником 13 апартаментів, дружина двоюрідного брата Асада Рамі Махлу має у власності дві квартири. Ще чотири житла придбали двоюрідні брати Асада.