Що потрібно зробити для завершення війни в Україні – потрібно прийняти реальність

Автор вважає, що Україна нічого не втратить, якщо відмовиться від вступу до НАТО.

За словами Дональда Трампа, цей тиждень може стати тижнем закінчення війни в Україні. “Сподіваюся, Росія й Україна укладуть угоду на цьому тижні”, написав Трамп в соціальній мережі Truth Social.

Деталі припинення вогню — або “угоди”, як вважає за краще називати її Трамп — будуть обговорюватися в Лондоні сьогодні високопосадовцями з України, Сполучених Штатів, Великої Британії та Франції. 

Що саме стоїть на столі переговорів, офіційно тримається в таємниці. Але деякі ключові деталі з’явилися завдяки витокам у пресі та інтерв’ю зі Стівом Віткоффом, спеціальним представником Трампа, який на початку цього місяця перебував у Санкт-Петербурзі на переговорах з Путіним, зазначає Оуен Метьюз, британський письменник, історик і журналіст. 

Одним з ключових моментів є те, що членство в НАТО для України не обговорюється. Інший —  те, що Росія хоче, щоб Київ офіційно визнав Крим, анексований Москвою у 2014 році, російською територією.

Чи є обидві вимоги грубим порушенням українського суверенітету? Безсумнівно. Вони також є політичним самогубством для Володимира Зеленського, додає історик.

“Але цікаво подивитися на це питання з іншого боку. Чи має Україна реальну військову або дипломатичну можливість повернути Крим? Або чи має Київ реальний шанс стати повноправним членом НАТО всупереч рішучим запереченням багатьох ключових держав Альянсу? Відповідь на обидва ці питання — ні. У практичному сенсі, визнавши новий суверенний статус Криму або ставши офіційно нейтральною, Україна не втратить нічого, чого б вона вже не втратила”, — пише Метьюз.

Автор додає, що щонайменше троє українських перемовників, які брали участь в останньому раунді очних мирних переговорів між Москвою та Києвом у Стамбулі в березні 2022 року, офіційно заявили, що українська сторона була готова погодитися на нейтралітет — тобто відмову від вступу до НАТО — а також залишити питання остаточного статусу Криму для обговорення на пізніший час.

Іншими словами, Київ уже майже був готовий поступитися і Кримом, і НАТО в перший місяць вторгнення Путіна. Але є одне важливе застереження. Все, чим Зеленський був готовий чи не готовий поступитись в Стамбулі у 2022 році, розглядалося в контексті гарантії повного виведення російських військ. Таке виведення зараз більше не є предметом обговорення.

Більше того, Віткофф натякнув, що Росія й досі вимагає контролю над усією територією чотирьох областей України  — Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської. Це означало б, що Зеленський мав би добровільно поступитися ще більшою територією загарбнику — що є очевидно політично неможливим, вважає автор.

“Безкомпромісна жорстка позиція Кремля та очевидна підтримка цієї позиції з боку Вашингтона породжують два питання. Перше — чи дійсно Путін хоче, щоб мирні переговори мали успіх. Друге — чи має Трамп взагалі хоч якийсь намір тиснути на Путіна з метою домогтися поступок, наприклад, шляхом запровадження вторинних санкцій проти країн, які імпортують російську нафту — кроку, який фактично паралізував би військову економіку Кремля”, — стверджує Метьюз.

Порушена Путіним обіцянка про великоднє перемир’я — перемир’я, яке його війська порушували сотні разів — переконливо свідчить про те, що його мирні пропозиції є фікцією.

Схоже, Кремль вважає, що час на боці Росії, і що чим довше триватимуть наземні наступи та повітряні удари, тим слабшою стане Україна. Путін, вочевидь, більше зацікавлений у тому, щоб перекласти провину за провал переговорів на Україну.

“Що ж до США, існують вагомі ознаки того, що команда Трампа вже узгодила з Кремлем угоду, яка влаштовує Росію, і тепер намагається нав’язати ці жорсткі умови Україні та її європейським союзникам, що залишились. Той факт, що вимоги, які Трамп висуває від імені Кремля, по суті означають переписування міжнародно визнаних кордонів Європи, щоб догодити агресивному диктаторові, очевидно, не має жодного значення”, — зазначає Метьюз.

Трамп колись обіцяв швидко завершити війну в Україні. Але його легковажне хизування розбилося об непохитну впертість Путіна. Його реакцією, схоже, стало прийняття всіх вимог Путіна — з подальшим виходом із переговорів, коли Україна та Європа їх відкинуть.

“Я намагався принести мир, — скаже він, — і ще зробити вас багатими”. Таким чином Трамп зрадницьки зніме з себе відповідальність як за провал своєї “чудової угоди”, так і за продовження кровопролиття, підсумував автор.

Нагадаємо, що згідно з даними західних медіа, сьогодні у Лондоні американці запропонують українським та європейським перемовникам офіційно визнати Крим частиною Росії та заморозити лінію фронту в рамках мирної угоди. Окрім того, Штати можуть пообіцяти скасувати антиросійські санкції, введені після 2014-го, та взяти під свій контроль Запорізьку АЕС, яка живитиме як Україну, так і РФ. За даними WP, у Києві кажуть, що пропозиції США містять деякі ідеї, з якими Україна погоджується, але не всі. Для прикладу, президент одразу відкинув те, що наша країна колись визнає контроль РФ над Кримом.      

Джерело

АвтоВелика БританіяВійна в УкраїніВолодимир ЗеленськийДональд ТрампДонецька областьКиївська областьЛуганська областьНАТОРосіяСША