Санкції ООН проти Ірану – країна заявила, що відповість у разі їх відновлення
Західні країни звинувачують Іран у намірах створити ядерну зброю, що Тегеран заперечує.
Речник Міністерства закордонних справ країни заявив сьогодні, 14 липня, що Іран відреагує на будь-яке поновлення санкцій ООН щодо його ядерної програми, не уточнюючи, які саме заходи може вжити Тегеран.
Французьке дипломатичне джерело повідомило Reuters минулого тижня, що європейські держави змушені будуть відновити санкції ООН проти Ірану за так званим “механізмом відновлення”, якщо не буде укладено ядерної угоди, яка б гарантувала інтереси безпеки Європи. “Механізм повернення до попередніх санкцій” — це процес, який передбачає поновлення санкцій ООН проти Тегерана відповідно до ядерної угоди 2015 року, яка скасувала ці заходи в обмін на обмеження ядерної програми Ірану.
“Загроза застосування механізму повернення не має правової та політичної основи і зустріне відповідну та пропорційну реакцію з боку Ісламської Республіки Іран”, — заявив на пресконференції речник МЗС Есмаїл Багаї.
Угода 2015 року з Великою Британією, Німеччиною, Францією, США, Росією та Китаєм, відома як Спільний всеосяжний план дій (JCPOA), передбачає, що якщо сторони не можуть вирішити питання звинувачень Ірану в “істотному невиконанні” зобов’язань, процес “механізму відновлення” може бути запущений 15 членами Ради Безпеки ООН.
“Європейські сторони, які постійно намагаються використовувати цю можливість як інструмент тиску, самі грубо й фундаментально порушили свої зобов’язання за JCPOA. Вони не виконали обов’язків, які взяли на себе в рамках ядерної угоди, тому не мають ні юридичного, ні морального права вдаватися до цього механізму”, — заявив Багаї.
Президент США Дональд Трамп закликав Тегеран повернутися до ядерних переговорів щодо нової угоди після того, як минулого місяця було досягнуто перемир’я, яке поклало край 12-денній повітряній війні між Іраном та Ізраїлем.
На запитання, чи зустрінеться міністр закордонних справ Ірану Аббас Аракчі з спеціальним представником Трампа на Близькому Сході Стівом Віткоффом, Багаї відповів, що дата і місце відновлення ядерних переговорів між США та Іраном ще не визначені.
Нагадаємо, 9 липня, США запровадили санкції проти 22 компаній у Гонконгу, Об’єднаних Арабських Еміратах і Туреччині за їхню роль у сприянні продажу іранської нафти.
У Мінфіні США заявили, що підрозділ “Кудс” Корпусу вартових ісламської революції Ірану використовує закордонні підставні компанії, які створюють офшорні рахунки для переказу сотень мільйонів доларів прибутків від продажу іранської нафти в обхід американських санкцій. Ці гроші фінансують програми озброєнь і маріонеткові групи Тегерана в усьому регіоні.