Президент Лівану заявив, що зброя “Хезболли” має бути предметом діалогу, оскільки будь-які спроби роззброїти угрупування силою призведуть до конфлікту.
На тлі зростаючих закликів до роззброєння “Хезболли” високопоставлений представник цього угрупування заявив Reuters, що вона готова обговорити питання про свою зброю з президентом Лівану, якщо Ізраїль виведе війська з південного Лівану та припинить удари.
Можливість переговорів про роззброєння “Хезболли”, що ще два роки тому здавалася неможливою на піку її могутності, підкреслює кардинальні зміни в балансі сил на Близькому Сході. Це стало наслідком нищівних ударів Ізраїлю по підтримуваному Іраном угрупуванню під час конфлікту, спричиненого війною в Газі, додає агентство.
Підтримуваний США президент Лівану Джозеф Аун, який при вступі на посаду в січні пообіцяв встановити державну монополію на контроль над зброєю, планує найближчим часом розпочати переговори з “Хезболлою” щодо її арсеналу, повідомили три ліванські політичні джерела.
Високопоставлений представник “Хезболли” заявив, що угрупування готове обговорювати свої озброєння в рамках національної оборонної стратегії, але це залежить від виведення ізраїльських військ з п’яти висот у південному Лівані.
“”Хезболла готова обговорити питання своєї зброї, якщо Ізраїль виведе свої війська з п’яти точок і припинить свою агресію проти ліванців”, — заявив високопоставлений представник організації агентству Reuters.
“Хезболла” давно відмовляється від вимог своїх критиків у Лівані щодо роззброєння, вважаючи свою зброю необхідною для захисту країни від Ізраїлю. Глибокі розбіжності щодо її арсеналу призвели до короткої громадянської війни у 2008 році. Критики угрупування також вважають, що “Хезболла” самостійно втягнула Ліван у конфлікти, а наявність її великого арсеналу поза контролем уряду послаблює державу.
Два джерела, знайомі з позицією “Хезболли”, повідомили, що організація розглядає можливість передати свої найпотужніші озброєння, зокрема дрони та протитанкові ракети, ліванській армії на північ від річки Літані.
Представниця США Морган Ортагус, яка відвідала Бейрут на вихідних, повторила позицію Вашингтона про те, що “Хезболла” та інші збройні групи повинні бути роззброєні якнайшвидше, а ліванська армія повинна виконати цю роботу.
Декілька міністрів уряду Лівану хочуть розробити графік роззброєння.
Нагадаємо, що 28 березня ізраїльські військово-повітряні сили завдали потужного удару по будівлі в південному передмісті Бейрута. Це стало першим масованим бомбардування з моменту укладення угоди про перемир’я в листопаді.