Російські бази в Сирії – Кадиров має домогтися їх збереженні – Путін вже пообіцяв винагороду главі Чечні

Щоправда, немає гарантії, що зв’язки Рамзана Кадирова спрацюють у цій ситуації.

Після падіння режиму Башара Асада Кремль намагається зробити все можливе, аби зберегти у Сирії свої військові бази. І рятівною соломинкою в цьому питанні для Владіміра Путіна став глава Чечні Рамзан Кадиров, пише оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко у статті «Соломинка для Путіна. Чи «поховає» Кадирова збитий пасажирський літак».

«Після краху режиму Башара Асада Кремль усіма силами намагається зберегти свої військові бази в Сирії. На заваді цьому може стати позиція нового сирійського керівництва: Росія протягом останніх дев’яти років постійно бомбардувала позиції бойовиків організації «Хаят Тахрір аш-Шам», яка захопила нині владу в країні. Щоб і далі контролювати в Сирії ключовий для російської логістики пункт на шляху до Африки та Близького Сходу, Путін хапається за будь-яку можливість. Такою соломинкою для нього став глава Чечні Рамзан Кадиров», – пише Кравченко.

Зокрема, за даними видання «Новая газета Европа», Кадиров повинен налагодити стосунки між владою РФ та «Хаят Тахрір аш-Шам», а також домогтися збереження у Сирії російських військових баз. За це Путін підтримав главу Чечні у конфлікті навколо маркетплейса Wildberries, який розгорівся на початку осені. Тоді стало відомо про угоду стосовно злиття найбільшого російського маркетплейса Wildberries, яким володіло подружжя Владіслава Бакальчука й Татьяни Бакальчук (нині Кім), із оператором зовнішньої реклами Russ, головним бенефіціаром якого називали дагестанського мільярдера та сенатора Сулеймана Керімова.

«Попри те, що угоду схвалив Путін, Владіслав Бакальчук виступив проти злиття й звернувся по допомогу до Кадирова. У результаті відбулися події, які поставили Північний Кавказ на межу збройного протистояння», – пояснив автор.

Зокрема, після стрілянини 18 вересня в московському офісі Wildberries і загибелі охоронців-інгушів Кадиров оголосив кревну помсту Керімову, а також депутатам Держдуми Різвану Курбанову та Бекхану Барахоєву, яких звинуватили у спробі замовити замах на главу Чечні. Після цього за Керімова демонстративно «підписалося» керівництво Дагестану та лідери дагестанських кланів.

«Нині Москві потрібно терміново вирішити питання із сирійськими військовими базами, і якщо Кадирову це вдасться, то жодного Wildberries за це не шкода», – заявило джерело «Новой газеты Европа».

Крім того, у разі збереження російських баз в Сирії Кадиров може отримати частку в золотодобувному бізнесі сенатора Сулеймана Керімова. Це буде своєрідною сатисфакцією за моральну шкоду, нібито завдану йому Керімовим під час конфлікту навколо Wildberries.

Кравченко пояснив, що Кадиров має певний вплив в арабському світі завдяки спільним інвестиційним проєктам, участі у відновленні ісламських святинь та існуванню розгалуженої чеченської діаспори. Водночас експерт Берлінського центру Карнегі Нікіта Смаґін зазначив, що «загалом російські шанси залишитися в країні вже за нової влади виглядають не такими й низькими». 

«Багато чого залежатиме від того, наскільки в російській військовій присутності як альтернативі впливу Туреччини та США будуть зацікавлені в «Хаят Тахрір аш-Шам», – зазначив Кравченко.

Водночас автор додав, що зв’язки глави Чечні з арабами можуть і не виправдати очікувань. Крім того, у Кремлі далеко не всіх влаштовує, «щоби Кадиров знову почувався особливим і важливим». 

«Тим часом у експертному середовищі не виключають, що Путін міг доручити Кадирову налагодити й неофіційні контакти з таким членом НАТО, як Туреччина. Тим більше багато хто вважає, що говорити слід із президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом, адже саме Анкара посилила свої позиції в Сирії», – йдеться у статті.

Водночас, додає автор, російські анонімні ТГ-канали пишуть, що «(заступник голови адміністрації президента РФ Сєргєй Кірієнко «активно шукає іншого переговірника для вирішення сирійського питання».

Раніше лідер ісламістського угруповання «Хайят Тахрір аш-Шам» (ХTШ) та фактичний лідер Сирії Ахмед аш-Шараа заявив, що після повалення режиму Башара Асада нова влада країни не хоче псувати стосунки з РФ. Зокрема, він назвав Росію «другою за потужністю країною у світі» та заявив про «стратегічні інтереси» Сирії з Москвою. 

Водночас видання Bloomberg писало, що Москва наближається до укладання угоди з новою владою Сирії про збереження своїх важливих військових баз. Росія хоче, щоб її війська залишились у військово-морському порту у Тартусі та на авіабазі у Хмеймімі.

Джерело

BloombergНАТОРосіяСиріяСШАТуреччина