Міжнародні санкції проти РФ, позбавили промисловість країни-агресорки важливих матеріалів, які потрібні для виробництва найкращої її зброї. Серед них опинився і тантал – рідкісний мінерал, який використовується у багатьох високотехнологічних галузях для виготовлення конденсаторів. Однак екстремальна та хаотична політика президента США Дональда Трампа може позбавити російську воєнну галузь від танталового голоду, пише військовий аналітик Девід Акс у статті для The Telegraph.
Найкращі російські крилаті та балістичні ракети, дрони і танки оснащені процесорами, навігаційними системами або радіостанціями з танталовими конденсаторами. Але більша частина танталу надходить з-за кордону. Однак санкції, введені США та іншими країнами, скоротили його поставки. Основними постачальниками цього мінералу для росіян зараз залишаються Демократична Республіка Конго, Бразилія та Китай.
«Хоча Росія має власні поклади танталу, вони значно менші. Росії бракує сучасних переробних потужностей для виробництва високоякісного танталового порошку, необхідного для конденсаторів», – цитує Акс українську аналітичну групу Frontelligence Insight.
У Frontelligence переконані, що санкції проти РФ насправді працюють. Однак, чи витримає санкційний режим хаотичну та авторитарну адміністрацію президента США Дональда Трампа?
Росіяни намагаються виробляти достатню кількість нових озброєнь для підтримки війни проти України. Однак достатньої кількості сучасної бронетехніки вони не мають. Вказано, що під час бойових дій в Україні окупанти втратили 15 тисяч одиниць такої бронетехніки. Російські військові спочатку почали використовувати стару техніку часів Холодної війни. Але й ці запаси вичерпуються.
Все частіше російські війська атакують українські позиції на цивільних автомобілях, мікроавтобусах і гольф-карах або пішки. Перехід на неброньований транспорт і тактику «піхота в першу чергу» призвів до того, що середньодобові втрати зросли до нових максимумів. Нерідкі випадки, коли 2 тисячі росіян вмирають або отримують поранення за один день.
Водночас росіяни втрачають контроль над повітрям у критично важливих секторах, оскільки українські безпілотники випереджають і переважають за чисельністю російські дрони окупантів.
«Ворог досяг достатнього масштабу і різноманітності своїх безпілотників і відточив свою тактику їх використання», – процитував Акс одного із російських блогерів.
Дефіцит танталу є одним з чинників скорочення російського виробництва озброєнь. Раніше російські заводи імпортували оброблений африканський, китайський і південноамериканський тантал з одного великого підприємства в Казахстані. Але Казахстан приєднався до режиму санкцій, що перекрило потік переробленого мінерального порошку. Росіяни намагалися купувати більше обробленого танталу в Китаї, але його якість виявилася низькою.
За даними Frontelligence, російська промисловість потребує 1700 фунтів (понад 770 кг – ред.) високоякісного обробленого танталу на місяць. Щоб виконати існуючі контракти на нове озброєння протягом найближчих місяців, російські заводи потребують понад 4,5 тонни мінералу. Однак поточні запаси становлять трохи більш як дві тонни. За оцінкою Frontelligence, «немає негайних рішень для закупівлі» інших двох тонн.
Щоб заповнити прогалину, російська промисловість могла б купувати більше танталових компонентів «подвійного призначення» – тих, що призначені для комерційної продукції, але придатні й для озброєння. Однак передані від посередника до посередника і, нарешті, відправлені до Росії з країн, які не ввели санкції, компоненти подвійного призначення надходять повільно. До того ж вони дорожчі, ніж хотіли б російські покупці. Та попри це вони все ж надходять.
Перекриття цього останнього джерела танталу має бути пріоритетом для ворогів Росії та друзів України.
«Компанії, що займаються виробництвом або торгівлею танталовим порошком або конденсаторами … повинні зіткнутися з перспективою втрати доступу до західних ринків у разі виявлення торгівлі з Росією», – цитує Акс Frontelligence.
Однак не менш імовірно, що санкції будуть послаблені, оскільки нова адміністрація Трампа впроваджує екстремальний і часом химерний порядок денний. Однією з перших дій нового очільника Білого дому було припинення всієї іноземної допомоги, включаючи підтримку України. У наступні дні Трамп зосередив значну частину своєї енергії на погрозах данським лідерам у незрозумілій спробі анексувати Гренландію як територію США.
Без американської підтримки, наголошує аналітик, майже немає шансів на запровадження більш жорсткого режиму санкцій, який міг би нарешті зупинити витік танталу до Росії. Нічого не роблячи – або, що ще гірше, послаблюючи існуючі санкції – уряд США, який колись був найбільшим ворогом російської військової промисловості, міг би врятувати цю галузь від танталового голоду.
Раніше The Guardian писало, що публічна заява президента США Дональда Трампа із закликом до України негайно розпочати прямі переговори з Росією поставила під сумнів координацію європейських зусиль щодо посилення санкцій проти Москви. Ця ініціатива з боку Трампа змінила динаміку міжурядових домовленостей та змусила українську сторону реагувати, щоб уникнути дипломатичних ускладнень. І тепер у Європі бояться провалу тиску на Кремль.