Росія обходить санкції ЄС, експортуючи нафту через Фінську затоку тіньовими судами

Торгівля продовжується, незважаючи на санкції, введені ЄС.

Фінська затока залишається ключовим маршрутом для експорту російської нафти, незважаючи на спроби Європейського союзу обмежити доходи Росії від продажу викопного палива. Експерти відзначають, що тіньовий танкерний флот відіграє важливу роль в обході санкцій, а переробка російської нафти в третіх країнах, таких як Індія дозволяє продуктам російського походження потрапляти на ринки ЄС і США. Про це пише YLE.

Експорт нафти через Фінську затоку:

До 30% російської нафти та нафтопродуктів експортується через цей маршрут. 2023 року доходи Росії від продажу нафти досягали €1,5 млрд на тиждень.

Тіньові танкери перевозять до 70% російської нафти через Фінську затоку. За даними прикордонних служб, 30–40 таких суден щотижня перетинають затоку. Ці судна часто підозрюються у порушенні міжнародних норм, включаючи пошкодження підводної інфраструктури.

Торгівля через Індію:

Індія збільшила закупівлі російської нафти у 15 разів у порівнянні з періодом до війни. Перероблена індійськими заводами нафта експортується до ЄС та США у вигляді нафтопродуктів.

Наприклад, Нідерланди, які раніше закуповували російську нафту безпосередньо, тепер купують нафтопродукти, вироблені з російської нафти в Індії.

ЄС заборонив прямий імпорт нафти, але припускає купівлю перероблених продуктів.

Угорщина, Словаччина та Чехія продовжують отримувати російську нафту через нафтопровід «Дружба». Ця практика викликає критику за використання “обхідних шляхів”, які, по суті, підтримують російський експорт.

Попри санкції, експорт нафти залишається важливим джерелом доходу Росії, фінансуючи її військовий бюджет. Продовження торгівлі російською нафтою, навіть у непрямій формі, підриває зусилля щодо санкційного тиску.

Глава МЗС Фінляндії Еліна Валтонен заявила, що країна посилить заходи щодо контролю над російським ”тіньовим флотом”. У планах, зокрема, збільшення нагляду за кораблями, включаючи перевірку страховок.

Як повідомлялося, США та Велика Британія ввели санкції проти російського нафтового флоту.

Кораблі “тіньового флоту” не лише наповнюють бюджет Росії для війни з Україною, а й створюють низку загроз Заходу. Втім, методи, які ЄС використовує проти “тіньового флоту”, не надто ефективні. Можливо, після того, як у Балтійському морі сталися інциденти з підводними кабелями, Європа нарешті вживе більш жорстких заходів? Про те, як ЄС може ефективно боротися з “тіньовим флотом” РФ, пише у статті ” Росія влаштувала нову війну і отримала несподівану відповідь” Володимир Кравченко.

Джерело

Велика БританіяІндіяМЗСРосіяСШАУгорщина