Президент Росії Владімір Путін заявив колишньому президенту США Дональду Трампу та іранським офіційним особам, що підтримує ідею ядерної угоди, згідно з якою Іран не зможе збагачувати уран. Про це 12 липня повідомляє Axios із посиланням на джерела, знайомі з перебігом переговорів.
Росія протягом багатьох років залишається головним дипломатичним союзником Ірану в ядерному питанні. Однак, незважаючи на публічну підтримку права Тегерана на збагачення урану, у приватних розмовах Путін зайняв дещо іншу позицію після нещодавнього 12-денного конфлікту між Ізраїлем та Іраном.
Як повідомили три європейські та один ізраїльський чиновник, обізнані про ситуацію, Москва переконала іранську сторону розглянути варіант “нульового збагачення”. За словами джерел, російські представники також поінформували ізраїльське керівництво про позицію Путіна з цього питання. “Ми точно знаємо, що саме це Путін сказав іранцям”, — заявив високопоставлений ізраїльський чиновник.
Цю саму точку зору президент Росії озвучив минулого тижня в телефонних розмовах із Дональдом Трампом і президентом Франції Еммануелем Макроном.
Раніше удари Ізраїлю і США завдали серйозної шкоди ядерній інфраструктурі Ірану, хоча повністю знищити запаси високозбагаченого урану не вдалося. При цьому залишається незрозумілим, чи збереглися в Ірану робочі центрифуги.
Тим часом Трамп дав зрозуміти, що зацікавлений в укладенні нової ядерної угоди з Тегераном. Якщо переговори почнуться найближчими тижнями, однією з ключових вимог Вашингтона стане повна відмова Ірану від збагачення урану на своїй території, стверджують джерела.
Іран же наполягає, що право на збагачення має бути збережено в рамках будь-якої угоди. Проте, за словами джерел, за останні тижні Путін та інші представники російського керівництва не раз висловлювали підтримку ідеї “нульового збагачення”.
“Путін би підтримав таку угоду. Він закликав іранців рухатися в цьому напрямку, щоб створити більш сприятливі умови для переговорів зі США. Однак Тегеран відкинув цей варіант”, — розповів європейський чиновник, безпосередньо знайомий із ситуацією.
Позиція Путіна викликає особливий інтерес з огляду на масштабну військову допомогу, яку Іран надав Росії у війні проти України — зокрема, поставками сотень ударних безпілотників і ракет “земля-земля”. Однак під час і після 12-денної війни іранське керівництво висловило розчарування відсутністю реальної підтримки з боку Москви, крім формальних заяв.
Кремль і Білий дім відмовилися від коментарів. Постійне представництво Ірану при ООН також не дало відповіді.
За даними джерел, Росія ясно дала зрозуміти як публічно, так і в приватних розмовах, що в разі досягнення угоди готова вивезти з Ірану весь високозбагачений уран. Натомість Москва постачатиме Ірану уран із рівнем збагачення до 3,67% для потреб ядерної енергетики, а також невеликі обсяги 20%-вого урану для тегеранського дослідницького реактора і виробництва ізотопів.
Спецпредставник Білого дому Стів Віткофф обговорив із заступником міністра закордонних справ Ірану Аббасом Арагчі можливість відновлення переговорів щодо ядерної програми. Зустріч планували провести в Осло, але, за даними джерел, обидві сторони — і іранська, і американська — втратили інтерес до цієї ідеї і тепер шукають інше місце для переговорів.
Нагадаємо, президент Ірану Масуд Пезешкіан вважає, що Тегеран може вирішити свої розбіжності з США шляхом діалогу, але довіра буде під питанням після ударів Штатів та Ізраїлю по іранських ядерних об’єктах. Іранський президент також закликав президента США Дональда Трампа не вступати у війну ізраїльського прем’єра Беньяміна Нетаньягу з Іраном.