З 2020 року білоруська влада послідовно посилює репресії проти громадянського суспільства. Під тиском опинилися правозахисники, представники незалежної преси, активісти, а також благодійні організації. У 2024 році влада почала карати навіть тих, хто виявляє елементарну людську солідарність — допомагає політичним в’язням та їхнім родинам.
Правозахисний центр «Вясна» повідомляє про масштабні затримання, які торкнулися різних категорій населення: літніх людей, колишніх ув’язнених та близьких родичів тих, хто наразі перебуває за ґратами. Демонстрації підтримки, навіть у пасивній формі, досі викликають репресивну реакцію з боку держави.
За даними «Вясни», більше сотні людей у 2024 році вже постали перед судом за звинуваченням у використанні іноземної фінансової допомоги в «екстремістських цілях». Формально це підпадає під статтю 24.15 Адміністративного кодексу. У більшості випадків фігуранти справ отримували великі штрафи, які включали «компенсацію» на суму допомоги, що вважалася підозрілою через своє походження.
Крім адміністративних справ, щонайменше 34 особи отримали вироки за кримінальними обвинуваченнями. З них 21 наразі утримується в колоніях — майже всі це жінки. Звинувачення стосуються «сприяння екстремізму» відповідно до частин 1 і 2 статті 361-4 Кримінального кодексу. Йдеться про звичайні грошові перекази, які обвинувачені здійснювали зі співчуття та на власний розсуд.
Правоохоронці вказують, що обвинувачені нібито дізналися про потреби політв’язнів із ресурсів, які в країні офіційно оголошені «екстремістськими». Насправді мова йде про сайти правозахисних організацій та ініціатив, що закликають допомагати переслідуваним режимом.
Серед засуджених за подібні дії – Вікторія Дамоста, мати трьох малолітніх дітей, яка відбуває чотирирічний термін у жіночій колонії в Гомелі. Також Ірина Токарчук, яку заарештували під час масштабного обшуку в оселях родичів політв’язнів — вона отримала три роки колонії. Ще одна засуджена, 60-річна Наталія Ладуцька, отримала чотири роки ув’язнення за аналогічними звинуваченнями.
Правозахисники наголошують, що репресії проти звичайних громадян за прояви солідарності є грубим порушенням прав людини та міжнародних норм.
Раніше повідомлялося про те, що у Білорусі розшукують 125 осіб, причетних до полку Калиновського, учасники якого воюють на боці Україні. П’ятеро представників керівництва полку Калиновського отримали вироки — від 12 до 20 років позбавлення волі.