Обіцяної допомоги Асаду Москва не надала.
Бехруз Есбаті, іранський генерал, вважає, що у падінні режиму Башара Асада в Сирії є частка провини Росії. Про це, пише Business Insider, Есбаті заявив у своїй промові в мечеті у Тегерані. Він також звинуватив Росію в тому, що вона стверджувала, що її літаки атакують сирійських повстанців, тоді як насправді вони бомбардували пустелю.
Видання наголошує, що інформацію генерала важко верифікувати, однак його заяви варті уваги, оскільки Росія є одним з найпотужніших союзників Ірану.
Аудіозапис промови опублікував у вівторок Абдулла Абді, журналіст з Женеви, який висвітлює події в Ірані.
«Ми зазнали поразки, і поразки дуже серйозної. Ми зазнали дуже сильного удару, і це було дуже важко», – сказав Есбаті про падіння Асада, згідно з перекладом The New York Times.
На записі Есбаті, старший командир іранського Корпусу вартових ісламської революції, говорить, що Росія повідомила Тегерану, що бомбить штаб-квартиру Хаят Тахрір аш-Шам, повстанського угруповання, яке очолило повалення Асада.
Натомість, за словами Есбаті, сили Москви «бомбардували пустелі».
Есбаті також звинуватив Росію у відключенні радарів, коли Ізраїль завдав ударів по Сирії в 2024 році, що зробило атаку Тель-Авіва більш ефективною.
Генерал також значною мірою звинуватив у падінні Асада внутрішню корупцію, заявивши, що серед сирійських високопосадовців і генералів процвітає хабарництво.
Він додав, що відносини між Дамаском і Тегераном за останній рік стали більш напруженими через те, що Асад відмовив Ірану у проханні сприяти атакам на Ізраїль через територію Сирії.
Офіційна позиція Ірану на падіння режиму Асада є набагато більш стриманою. Тегеран заявив, що доля Сирії залежатиме від її народу і що він «не пошкодує зусиль, щоб допомогти встановити безпеку і стабільність в Сирії».
Асад, давній союзник Ірану і Росії, втік з Дамаска на початку грудня, коли сили Хайат Тахрір аш-Шам штурмували столицю. Міжнародні спостерігачі вважають, що наступ повстанців значною мірою стався через виснаження військ Москви – ключового джерела військової сили для Асада – війною в Україні.
У понеділок колишній високопоставлений помічник Асада Камель Сакр заявив саудівському урядовому виданню «Аль-Арабія», що президент Росії Владімір Путін зупинив надання військової допомоги Сирії.
Камель Сакр сказав, що Асад особисто просив Путіна схвалити доставку військової допомоги Сирії повітрям, і російський лідер погодився.
Допомога мала бути доставлена іранськими літаками, але, за словами Сакра, Тегеран повідомив Асаду, що не отримував від Москви жодних запитів.
«Тоді Асад запитав про це Москву, але відповіді не отримав», – сказав Сакр.
Падіння Асада, якому ані Москва, ні Тегеран не змогли запобігти, призвело до значних наслідків для російських сил в регіоні. Раніше Москва покладалася на авіабазу і військово-морську базу, які вона зберегла за угодою з Асадом, для своїх операцій в Африці і Середземному морі.
Невідомо, чи зможе Росія продовжувати утримувати ці два об’єкти, однак звіти свідчать, що вона готується вивезти з Сирії більшу частину свого обладнання. В Україні вважають, що Москва планує перемістити свої активи до Лівії.
Про те, як падіння режиму Асада в Сирії може масштабно вплинути на Україну, в статті для ZN.UA розповів член експертної ради Центру громадянських свобод В’ячеслав Ліхачов.