Припинення фінансування USAID – суд тимчасово зупинив рішення Трампа
Це друга серйозна невдача Дональда Трампа та Ілона Маска на шляху до ліквідації USAID.
У четвер, 13 лютого, федеральний суддя наказав адміністрації президента Дональда Трампа тимчасово скасувати тримісячне заморожування фінансування, яке зупинило американську допомогу та роботу з розвитку в усьому світі, пише AP. Зокрема, суддя послався на величезну шкоду, яку раптове припинення фінансування завдало неприбутковим організаціям, а також організаціям, що сприяють наданню допомоги США за кордоном.
Це судове рішення стало другою серйозною невдачею для адміністрації Трампа в процесі ліквідації шістдесятирічного Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Американський президент Дональд Трамп і його союзник Ілон Маск звинувачують USAID у тому, що воно не відповідає порядку денному голови Білого дому.
Рішення окружного суду США у Вашингтоні, ухвалене 13 лютого, є першим рішенням, спрямованим на раптове та абсолютне припинення фінансування програм USAID за кордоном.
Суддя Амір Алі видав тимчасовий наказ за позовом двох організацій – Коаліції з адвокації вакцин проти СНІДу та Глобальної ради з охорони здоров’я. Обидві представляють організації охорони здоров’я, що отримують американське фінансування для роботи за кордоном.
У своєму рішенні Алі зазначив, що адміністрація Трампа стверджувала, нібито повинна припинити фінансування тисяч програм допомоги USAID за кордоном, аби провести ретельний аналіз кожної програми та визначити, чи слід її ліквідувати. Однак за словами судді, представники адміністрації «не запропонували жодних пояснень, чому повне призупинення всієї затвердженої Конгресом іноземної допомоги, яке викликало шокову хвилю і перекреслило» контракти з тисячами неприбуткових груп, підприємств та інших «було раціональною передумовою для перегляду програм».
«Юристи адміністрації не змогли довести, що вони мали раціональну причину ігнорувати… незліченну кількість малих і великих підприємств, які були б змушені закрити програми або взагалі припинити свою діяльність», – додав суддя.
Постанова також забороняє держсекретарю Марко Рубіо та іншим чиновникам Трампа виконувати накази про зупинку робіт, які адміністрація президента й Ілон Маск надіслали компаніям і організаціям, що виконують замовлення на іноземну допомогу.
Наказ про фінансування стосується контрактів, які були укладені до того, як Трамп видав свій указ від 20 січня про заморожування іноземної допомоги.
Алі також відкинув аргумент адміністрації Трампа про те, що вона буферизує вплив заморожування фінансування, пропонуючи винятки та дозволяючи деяким партнерам з надання допомоги продовжувати надходження коштів.
Алі навів свідчення, що такої системи відмови ще не існує. Тоді як система онлайн-платежів в USAID більше не функціонує.
Водночас він відхилив прохання медичних організацій оскаржити сам указ Трампа. Суддя обмежився тим, що тимчасово заборонив Рубіо та іншим чиновникам адміністрації виконувати його.
Раніше в четвер суддя в окремій справі про ліквідацію адміністрацією Трампа USAID та програм допомоги США за кордоном заявив, що його наказ, який зупиняє плани адміністрації президента звільнити всіх співробітників USAID по всьому світу, окрім частини, залишиться чинним щонайменше ще на тиждень.
Окружний суддя США Карл Ніколс ухвалив рішення про продовження терміну дії після майже тригодинного слухання в четвер, більша частина якого була присвячена тому, як на співробітників вплинули несподівані накази адміністрації Трампа і Маска відправити тисячі працівників USAID у відпустку і заморозити фінансування іноземної допомоги. Суддя заявив, що планує найближчими днями винести письмове рішення про те, чи буде продовжена пауза.
Ніколс поставив перед урядом питання щодо забезпечення безпеки працівників, які перебувають у відпустках в зонах підвищеного ризику за кордоном. Коли адвокат Міністерства юстиції не зміг надати детальних планів, суддя попросив його подати судові документи після слухання.
Співробітники USAID, які донедавна працювали в Конго, подали до суду письмові свідчення, в яких описали, що агентство майже покинуло їх, коли минулого місяця в столиці Конго вибухнули мародерство і політичне насильство, що змусило їх евакуюватися разом зі своїми сім’ями.
Заморожування фінансування та чистка вищого керівництва USAID призвели до того, що співробітники агентства опинилися у Вашингтоні без житла та фінансування, а також під загрозою втрати роботи. Про це вони зазначили у своїх свідченнях під присягою.
Минулого тижня суддя поставив адміністрацію у скрутне становище, тимчасово зупинивши плани, які мали відправити тисячі працівників у відпустку, а тим, хто перебуває за кордоном, дати лише 30 днів на повернення до США за державний кошт. Термін дії його розпорядження закінчувався до кінця четверга, 13 лютого.
Дві асоціації, що представляють федеральних службовців, попросили його продовжити дію такого рішення, а також призупинити замороження Трампом майже всієї іноземної допомоги. За словами працівників USAID та гуманітарних організацій, така пауза призвела до зупинки майже всіх програм допомоги та розвитку по всьому світу, які фінансуються США.
На слуханнях у четвер Ніколс допитував адвокатів профспілок USAID. Суддя хотів з’ясувати, як на працівників вплинуло припинення фінансування роботи агентства.
Питання судді стосувалися концепції правоздатності – чи можуть профспілки довести, що їм завдано правової шкоди, яка б виправдовувала продовження блокування планів адміністрації Трампа.
Правоздатність – це юридична формальність, але дуже важлива. Інший суддя послався на це, коли став на бік адміністрації Трампа і дозволив реалізувати план Ілона Маска скоротити федеральну робочу силу за рахунок відкладених відставок, часто відомих як викупи.
Хоча адміністрація і DOGE, ініціатива Маска зі скорочення витрат, націлилися на інші відомства, найбільш деструктивні дії були спрямовані проти USAID. При чому бездоказово стверджувалося, що його робота є марнотратною.
У судовому позові заступник голови USAID Піт Марокко стверджував, що «непокора» унеможливила нову адміністрацію провести ретельний перегляд програм допомоги без попереднього звільнення майже всіх співробітників USAID та зупинки роботи з надання допомоги та розвитку. Він не надав доказів свого твердження.
Співробітники USAID у судових заявах заперечували свою непокору. Вони заявили, що робили все можливе, щоб виконати те, що вони описують як нечіткі та заплутані накази, деякі з яких, за їхніми словами, надходили від соратника Маска та інших сторонніх осіб.
Прихильники Агентства заявили сенаторам-демократам на початку цього тижня, що закриття – разом з іншими кроками адміністрації, в тому числі відкликанням договору оренди штаб-квартири USAID у Вашингтоні – насправді було спрямоване на ліквідацію USAID до того, як законодавці або суди зможуть це зупинити.
Групи працівників, законодавці-демократи та інші стверджують, що без схвалення Конгресу Трамп не має повноважень закрити USAID або припинити його програми. Його команда каже, що повноваження судів або законодавців, які можуть стати на заваді, у кращому випадку обмежені.
Як повідомлялося, майбутнє USAID наразі не визначене. Трамп, схоже, має намір ліквідувати Агентство. Одразу ж після вступу на посаду він призупинив фінансування програм USAID, заморозив мільярди доларів іноземної допомоги, в тому числі зупинено фінансування усіх проєктів Агентства в Україні.
Про те, які програми постраждали внаслідок кампанії Трампа та його союзника-мільярдера Ілона Маска проти USAID і хто від цього виграв, у чому полягає ключова роль Агентства у міжнародній політиці й чому відмова від допомоги іншим країнам може мати серйозні наслідки для Америки, розповідала Анна Бродські-Кроткіна у статті «Це було б катастрофою. Трамп передумав, США й далі допомагатимуть бідним країнам».