Початок ядерних переговорів Іран США в підтверджено офіційно
Іран готовий розпочати переговори зі США, що є важливою зміною в політиці країни.
У суботу Іран і США проведуть перший, початковий, раунд ядерних переговорів: від Тегерана братиме участь міністр закордонних справ Аббас Арагчі, від Вашингтона – спецпосланець із Близького Сходу Стів Віткофф. Мета зустрічі – узгодити рамки і графік можливих майбутніх переговорів. Переговори, намічені в Омані, передбачають непрямі контакти через оманських дипломатів, але також існує можливість прямих зустрічей.
Про це пише The New York Times.
Верховний лідер Ірану Алі Хаменеї, незважаючи на жорстку риторику, все ж таки дав згоду на обговорення ядерної програми, включно з посиленням моніторингу та скороченням збагачення урану. Однак він виключив з переговорів питання іранських ракет, вважаючи їх елементом національної оборони.
Іран також готовий до діалогу з питань своєї регіональної політики та підтримки бойовиків. Зокрема, країна готова використовувати вплив для зниження напруженості, включно із ситуацією в Ємені.
Переговори проходять на тлі мінливого світового порядку. Вплив Ірану в регіоні ослаблений втратою союзників, таких як Сирія, а сили, які він підтримує, включно з ХАМАС і Хезболлою, зазнали шкоди від Ізраїлю. Крім того, Росія і Китай, традиційні союзники Ірану, закликали країну до переговорів зі США.
Таким чином, Іран, перебуваючи в складній внутрішній і зовнішній ситуації, готовий почати переговори зі США, що являє собою важливу зміну в політиці країни.
Ознакою пом’якшення позиції стала і заява першого віце-президента Масуда Пезешкіана про можливий допуск американських інвестицій на ринок Ірану. Це викликало позитивну реакцію всередині країни: курс ріала трохи зміцнився, фондовий ринок пішов угору, а тема переговорів зайняла перші шпальти іранської преси.
Експерти вважають, що зараз у Тегерана рідкісний шанс на міцну угоду зі США. З огляду на вплив Трампа на Ізраїль і Республіканську партію, можлива угода може стати більш стійкою, ніж попередня. Часу на дипломатичне врегулювання залишається мало, а ціна помилки – занадто висока.
Нагадаємо, у березні 2025 року в Ірані відбулася закрита зустріч між президентом, главами судової системи та парламенту з верховним лідером Алі Хаменеї, щоб обговорити відповідь на прохання президента США Дональда Трампа про ядерні переговори. Хаменеї довгий час відкидав ідею переговорів із Вашингтоном, називаючи її «нерозумною». Однак економічна ситуація в Ірані, включно зі зруйнованою економікою, падінням валюти і нестачею ресурсів, а також загроза військових ударів по ядерних об’єктах країни, призвели до зміни його позиції.
Іран зіткнувся з наростаючою загрозою війни зі США та Ізраїлем, а також внутрішніми протестами, якщо ситуація і далі погіршуватиметься. В умовах, коли боротьба на два фронти могла призвести до катастрофи для режиму, високопоставлені чиновники наполягли на необхідності переговорів зі США.
На тлі цього, Трамп наголосив, що готовий застосувати військові дії, якщо переговори не дадуть результатів, незважаючи на те, що 2018 року саме США вийшли з міжнародної ядерної угоди з Іраном, що посилило конфлікт.