PL-15 проти Meteor ‒ Захід і Китай аналізують рідкісне бойове зіткнення в небі між Індією і Пакистаном

PL-15 проти Meteor ‒ Захід і Китай аналізують рідкісне бойове зіткнення в небі між Індією і Пакистаном 1 Аналітики обговорюють результати бою та можливості ракет PL-15 і Meteor.

Нещодавній один із “найбільших і найтриваліших” повітряних боїв в історії авіації, зокрема між індійськими винищувачами Rafale французького виробництва та пакистанськими J-10 китайського виробництва, привернув широку увагу військових аналітиків у всьому світі. Цей інцидент розглядається як потенційно важлива подія для оцінки реальних можливостей сучасної авіаційної техніки та озброєння, зокрема ракет класу “повітря-повітря”, у реальному бою.

Про це повідомило агентство Reuters з посиланням на американських посадовців, які побажали залишитися анонімними. Зіткнення стало не лише рідкісною нагодою для вивчення ефективності сучасних бойових літаків, але й дало змогу оцінити їхнє озброєння в умовах активних бойових дій ‒ із тактичною, технічною та стратегічною метою.

За даними джерел, Пакистан імовірно використав винищувачі J-10 для запуску китайських ракет PL-15 проти індійських Rafale, які, ймовірно, були оснащені європейськими ракетами “Метеор” із радіолокаційним наведенням. Попри відсутність офіційного підтвердження, саме це потенційне протистояння двох передових зразків озброєння ‒ китайської PL-15 та європейської “Метеор” ‒ викликало жвавий інтерес у військових колах , Європи та Китаю.

“Це виняткова можливість для аналізу того, яка техніка була використана, як вона діяла і які тактичні підходи застосовувалися. Ми маємо потенційне зіткнення найкращого китайського і західного озброєння”, ‒ зазначив Дуглас Баррі, старший науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень.

За його словами, індійські союзники, зокрема США та Франція, ймовірно, прагнуть отримати розвідувальні дані щодо результатів бою, які можуть бути цінними для власних програм модернізації озброєнь. Особливий інтерес викликає ефективність PL-15 ‒ ракети, яка вже тривалий час перебуває в центрі уваги західних аналітиків через її значний радіус дії та здатність до наведення за межами прямої видимості.

Американський оборонний експерт Байрон Каллан зазначив, що, як і у випадку з війною в Україні, виробники зброї уважно стежать за практичними результатами бойового застосування їхньої техніки.

“Якщо PL-15 справді показала вищу ефективність, ніж очікувалося, безумовно захоче це підтвердити”, ‒ сказав він.

Водночас представники європейських оборонних компаній закликають до обережності у висновках. За словами одного з них, на оприлюднених фото видно компонент ракети, що не вразив ціль, однак досі залишається незрозумілим, чи була це саме “Метеор”. Невизначеність також зберігається щодо того, чи використовував Пакистан експортну версію PL-15 з меншим радіусом дії, представлену у 2021 році, чи повноцінний бойовий аналог, що стоїть на озброєнні ВПС Китаю. Баррі припустив, що, ймовірно, мова йде саме про експортну модифікацію.

Попри численні припущення, точної інформації про використану зброю, рівень підготовки пілотів та результативність ударів наразі бракує. “Ми знаємо дуже мало. Наразі робити остаточні висновки зарано”, ‒ сказало одне з західних джерел у галузі.

Водночас США через компанію Lockheed Martin розробляють нову ракету AIM-260, яка має скласти конкуренцію PL-15. У Європі також вивчають можливість модернізації “Метеора”, хоча прогрес у цьому напрямку, за словами аналітиків, залишається повільним.

Аналітики вказують, що бойове зіткнення між Rafale і J-10 стало важливим полем тестування технологій, що можуть визначити перевагу у потенційних конфліктах майбутнього ‒ від Індо-Тихоокеанського регіону до можливого загострення навколо Тайваню.

Як зростаюча напруженість між Індією та Пакистаном може змінити глобальну політичну ситуацію?

Обидві країни володіють ядерною зброєю, і їхня війна може мати серйозні наслідки не лише для Південної Азії, а й для Європи та України зокрема.

Чи можемо ми бути спокійними через далекі від нас конфлікти? Чому Україні варто стежити за цією кризою, ‒ у статті “Чому війна Індії та Пакистану вигідна Росії і невигідна нам” пише завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Іжак.

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності