Ірландські ВМС виставили зі своєї виключної економічної зони російське підводне судно-шпигун. Воно деякий час перебувало в ірландських водах і патрулювало ділянку Ірландського моря, де проходять найважливіші енергетичні трубопроводи і кабелі передачі даних, що з’єднують Ірландію з Великою Британією.
Про це повідомляє видання Irish Examiner.
Судно LÉ James Joyce стежило за «дослідницьким судном» «Янтар» і вивело його з ірландської виключної економічної зони (ВЕЗ) приблизно о 3 годині ранку в п’ятницю, 15 листопада, звідки воно попрямувало на південь.
Повітряний корпус направив літак морського спостереження для спостереження за його пересуваннями, водночас джерела підкреслили, що операція триває. Військові джерела та експерти з безпеки висловили стурбованість «нахабством» російського судна
Між Великою Британією та Ірландією проходять три газопроводи і два електричні інтерконектори, причому два з них і один інтерконектор розташовані недалеко від місця, де працював «Янтар». Більша частина газу в Ірландію надходить газопроводами з Великої Британії.
Крім того, вісім кабелів передачі даних, що з’єднують Ірландію з Великою Британією, також перебувають у зоні патрулювання «Янтаря».
Присутність «підводного корабля-шпигуна» в Ірландському морі в четвер і п’ятницю відбулася після його розгортання за 250 км від південно-західного узбережжя Корка в понеділок і вівторок, де розташоване велике скупчення трансатлантичних кабелів передавання даних, більшість із яких ідуть до Великої Британії та Франції, але деякі висаджуються в Ірландії.
Повітряний корпус направив літак морського спостереження, щоб простежити за його переміщеннями в понеділок і вівторок. Військово-морські сили, як передбачається, не задіяли жодних засобів.
Янтар прямував разом із російським військовим кораблем «Адмірал Головко», оснащеним гіперзвуковими протикорабельними ракетами «Циркон» і заправним танкером.
Сили оборони провели операцію до того, як судно попрямувало в ірландську ВЕЗ, а військово-морська служба і військово-повітряний корпус поділилися з британськими військовими розвідданими про його пересування. Військово-морські та військово-повітряні сили Великої Британії, Франції та США провели значну операцію зі спостереження.
Передбачається, що вона включала присутність корабля ВМС США поблизу ВЕЗ Ірландії.
Судно LÉ James Joyce вже стежило за «Янтарем», коли він рухався до Ірландського моря. Британські судна також стежили за ним і помітили, що він провів деякий час у районі острова Мен.
Передбачається, що «Янтар» увійшов в ірландську ВЕЗ у четвер вдень і відключив свою АІС, або автоматичну ідентифікаційну систему, яка передає його місце розташування. Але ірландське судно змогло відстежити його і стежило за ним протягом усього часу, поки воно перебувало в ВЕЗ. Судячи з усього, вони намагалися викликати «Янтар», але російський персонал не відповів. Близько 3 години ранку в п’ятницю «Янтар» залишив ірландську ВЕЗ і попрямував на південь.
На цьому етапі повітряний корпус взяв на себе спостереження і направив свій літак CASA C295 з аеродрому Кейсмент у Дубліні. Авіація і військово-морська служба координували свої дії в рамках триваючої операції.
Військові та служби безпеки стверджують, що «Янтар» оснащений технологіями і зброєю, що дають змогу визначати місце розташування підводних кабелів і втручатися в їхню роботу.
Едвард Берк, доцент кафедри історії війни в UCD, назвав поведінку «Янтаря» «тривожною»: «Ми знову бачимо, як російський флот промацує оборону Західної Європи», – сказав він.
Це ще один тривожний сигнал – який нам не потрібен – про те, що Ірландії необхідно посилити свій військово-морський потенціал і поглибити партнерські відносини в галузі морської безпеки в Європі», – сказав він.
У нещодавній доповіді Центру стратегічних і міжнародних досліджень при Джорджтаунському університеті у Вашингтоні йдеться про таке: «Янтар« був помічений поблизу підводних кабелів із підводними апаратами, здатними перерізати або під’єднатися до цих кабелів, що свідчить про явний намір використати ці вразливі місця в сценарії потенційного конфлікту».
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський і прем’єр Ірландії Саймон Гарріс підписали Угоду про підтримку України та співробітництво між двома країнами. У заяві пресслужби глави держави зазначається, що Дублін передасть Києву системи розмінування та обладнання для знешкодження вибухонебезпечних предметів.
Зокрема, Ірландія вже передала Україні нелетальну та гуманітарну допомогу на 380 млн євро. Цього року Дублін надасть 128 млн євро нелетальної військової допомоги та 40 млн гуманітарної підтримки.
Ірландія також допомагатиме підготовці українських військових через місію ЄС з військової допомоги (EUMAM) в Україні. Зазначається, що Дублін допомагатиме Києву з реформами на шляху до Євросоюзу та сприятиме притягненню до відповідальності Росії за агресію проти України.