Підтримка Путіна в РФ – загрози з боку російських еліт для голови Кремля немає
При чому російський істеблішмент за час повномасштабної війни пристосувався до реальності та отримує від неї вигоду.
Сьогодні немає зовнішніх ознак загрози для влади президента РФ Владіміра Путіна з боку російського істеблішменту. І попри численні внутрішні війни, у думці щодо війни проти України всі сходяться з головою Кремля, пише оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко у статті «Держава війни: як Кремль перебудовує Росію для протистояння із Заходом».
«Представники російської еліти так само консолідовані навколо президента РФ, бо вбачають у ньому гаранта не тільки власного добробуту, а й життя. Втім, кремлівські вежі й далі воюють одна з одною. Зокрема через банківську ставку: на сьогодні вона становить 21%. Однак стосовно «спеціальної військової операції» розбіжностей немає: Україну потрібно дотиснути, Європу — поставити на коліна, а весь світ — поділити зі США й Китаєм», – пише автор.
За словами Кравченка, попри підтримки війни з Україною та курсу на конфронтацію із Заходом, між різними групами впливу в оточенні Путіна триває боротьба за доступ до ресурсів. Однак і це не загрожує кремлівському режиму. Навпаки, у Кремлі навіть раді такій ситуації, адже вона дозволяє контролювати істеблішмент і не допустити появи нового Пріґожина. Арешти генералів у Міноборони РФ якраз є наслідком боротьби за доступ до ресурсів і грошових потоків. Тоді як вищий ешелон влади убезпечений від репресій.
«Зважаючи на все, в оточенні Путіна не залишилося «голубів». Там тільки «яструби» з різним ступенем войовничості. Відмінності між ними не ідеологічні, а тактичні. Якщо перший заступник голови АП Сєрґєй Кірієнко, мільярдер Юрій Ковальчук, глава «Ростеху» Сєрґєй Чємєзов виступають за війну до перемоги (хоч і допускають паузу у бойових діях на три-шість років для концентрації, переозброєння й захоплення вже всієї України), то заступник голови АП Дмітрій Козак ратує за використання гібридних, а не військових методів досягнення мети. Але коли Кірієнко, Ковальчук, Чємєзов виступають за більшу агресивність у зовнішній політиці, інші з цим погоджуються», – пише Кравченко.
На думку автора, причина такої єдності, ймовірно, полягає у тому, що представники політичної та бізнесової еліти за три роки повномасштабної війни проти України змогли пристосуватися до нової реальності та почали отримувати з неї вигоду. За даними щорічного рейтингу Forbes, попри санкції та війну 2024 року в списку найбагатших людей світу опинилися 146 росіян, 15 з них у рейтингу вперше. Та й навіщо протестувати, якщо Кремль має всі шанси завершити війну на прийнятних для себе умовах, створивши у світі хаос.
За словами Кравченка, путінська Росія остаточно перетворилася на державу війни, де все заточене під протистояння із Заходом і придушення будь-якого інакодумства. Кремль успішно перетворює війну на рутину. Аби досягти такого ефекту в РФ мілітаризують економіку, суспільство та держуправління. Навіть можливе перемир’я не змінить суті режиму. Воно лише стане перепочинком перед новою ескалацією. Однак така модель не може існувати вічно, і її наслідки для самої Росії будуть катастрофічними.