Підтримка Путіна в РФ – загрози з боку російських еліт для голови Кремля немає

Підтримка Путіна в РФ - загрози з боку російських еліт для голови Кремля немає 1 При чому російський істеблішмент за час повномасштабної війни пристосувався до реальності та отримує від неї вигоду.

Сьогодні немає зовнішніх ознак загрози для влади президента РФ Владіміра Путіна з боку російського істеблішменту. І попри численні внутрішні війни, у думці щодо війни проти України всі сходяться з головою Кремля, пише оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко у статті «Держава війни: як Кремль перебудовує Росію для протистояння із Заходом».

«Представники російської еліти так само консолідовані навколо президента РФ, бо вбачають у ньому гаранта не тільки власного добробуту, а й життя. Втім, кремлівські вежі й далі воюють одна з одною. Зокрема через банківську ставку: на сьогодні вона становить 21%. Однак стосовно «спеціальної військової операції» розбіжностей немає: Україну потрібно дотиснути, Європу — поставити на коліна, а весь світ — поділити зі й Китаєм», – пише автор.

За словами Кравченка, попри підтримки війни з Україною та курсу на конфронтацію із Заходом, між різними групами впливу в оточенні Путіна триває боротьба за доступ до ресурсів. Однак і це не загрожує кремлівському режиму. Навпаки, у Кремлі навіть раді такій ситуації, адже вона дозволяє контролювати істеблішмент і не допустити появи нового Пріґожина. Арешти генералів у Міноборони РФ якраз є наслідком боротьби за доступ до ресурсів і грошових потоків. Тоді як вищий ешелон влади убезпечений від репресій.

«Зважаючи на все, в оточенні Путіна не залишилося «голубів». Там тільки «яструби» з різним ступенем войовничості. Відмінності між ними не ідеологічні, а тактичні. Якщо перший заступник голови АП Сєрґєй Кірієнко, мільярдер Юрій Ковальчук, глава «Ростеху» Сєрґєй Чємєзов виступають за війну до перемоги (хоч і допускають паузу у бойових діях на три-шість років для концентрації, переозброєння й захоплення вже всієї України), то заступник голови АП Дмітрій Козак ратує за використання гібридних, а не військових методів досягнення мети. Але коли Кірієнко, Ковальчук, Чємєзов виступають за більшу агресивність у зовнішній політиці, інші з цим погоджуються», – пише Кравченко.

На думку автора,  причина такої єдності, ймовірно, полягає у тому, що представники політичної та бізнесової еліти за три роки повномасштабної війни проти України змогли пристосуватися до нової реальності та почали отримувати з неї  вигоду. За даними щорічного рейтингу Forbes, попри санкції та війну 2024 року в списку найбагатших людей світу опинилися 146 росіян, 15 з них у рейтингу вперше. Та й навіщо протестувати, якщо Кремль має всі шанси завершити війну на прийнятних для себе умовах, створивши у світі хаос.

За словами Кравченка, путінська остаточно перетворилася на державу війни, де все заточене під протистояння із Заходом і придушення будь-якого інакодумства. Кремль успішно перетворює війну на рутину. Аби досягти такого ефекту в РФ мілітаризують економіку, суспільство та держуправління. Навіть можливе перемир’я не змінить суті режиму. Воно лише стане перепочинком перед новою ескалацією. Однак така модель не може існувати вічно, і її наслідки для самої Росії будуть катастрофічними.

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності