Переговори з РФ – Кремль проти залучення Ватикану
Ситуацію ще більше погіршують відносини між РКЦ та РПЦ.
Лідери США та Європи сподіваються, що Ватикан відіграє свою роль у мирних переговорах між Росією та Україною. Президент США Дональд Трамп вже заявляв, що Папа Лев XIV висловив зацікавленість у цій ідеї. Однак Кремль, на відміну від нового Папи Римського, не дуже цим зацікавлений, пише Bloomberg з посиланням на джерела.
Чиновники в РФ не планують, аби їхній президент Владімір Путін їздив до Ватикану чи взагалі будь-куди для переговорів. Натомість росіяни зосереджені на технічних переговорах, які відбулися минулого тижня у Стамбулі. За словами співрозмовника видання, Кремль очікує, що ці переговори відновляться у Стамбулі.
Речник російського диктатора Дмітрій Пєсков заявив журналістам 22 травня, що «немає жодних домовленостей» щодо проведення наступного раунду переговорів у Ватикані. Проте європейські чиновники кажуть, що тривають обговорення ролі Ватикану як потенційного господаря або посередника переговорів. Джерела Bloomberg зазначили, що перемовини можуть відбутися вже наступного тижня, хоча це залежить від готовності Росії взяти участь.
За словами співрозмовників, офіційні особи США підтримують зв’язок з українцями, аби забезпечити проведення переговорів. Вони також сигналізують росіянам, що воліли б уникнути участі в зустрічі таких прихильників жорсткої лінії, як помічник президента РФ Владімір Мєдінскій. Останній очолював делегацію Москви в Стамбулі..
Імпульс до взаємодії з Папою прискорився після того, як двогодинна телефонна розмова між Трампом і Путіним 19 травня не змогла домогтися зобов’язання Росії щодо перемир’я.
За словами політичного консультанта Сєргєя Маркова, який має тісні зв’язки з Кремлем, Путін не поїде до Італії – країни-члена НАТО – через міркування безпеки, а Росія не вважає Ватикан нейтральною стороною в конфлікті.
Ситуацію ще більше ускладнюють відносини між Римсько-католицькою церквою та Російською православною церквою на чолі з патріархом Кірілом – активним прихильником Путіна та війни в Україні. Зустріч Кіріла та Папи Франциска на Кубі у 2016 році стала першою зустріччю між лідерами цих двох церков з часів Великого розколу 1054 року. Тоді східне та західне християнство розділилося через богословські розбіжності.
Російська церква виступає проти участі Ватикану в мирних переговорах. За словами джерел видання, РПЦ вважає Ватикан історичним суперником в Україні, який також не розкритикував закриття владою церков, вірних Москві.
Крім того, Італія є підписантом Міжнародного кримінального суду, який видав ордер на арешт Путіна у березні 2023 року за ймовірні воєнні злочини в Україні. Тому країна була б зобов’язана заарештувати російського президента, якби він приїхав до Риму.
Навіть якби всі ці перешкоди вдалося б подолати, переговори ще далекі від досягнення угоди про припинення війни, яка вимагала б зустрічі на вищому рівні за участю Трампа, Путіна та президента України Володимира Зеленського. Путін і Трамп не згадували про саміт під час телефонної розмови.
Святий Престол телеграфував про готовність новоспеченого Папи Римського до дипломатичних дій для припинення війни в Україні. Лев зустрівся з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом 19 травня. Прем’єр-міністр Італії Джорджія Мелоні під час розмови з Папою 20 травня «отримала від Святого Отця підтвердження готовності вітати наступний раунд переговорів між сторонами у Ватикані».
Вже 22 травня Мелоні заявила, що мала ще одну телефонну розмову з Трампом і «постійно підтримує зв’язок з кількома лідерами», аби розпочати новий раунд переговорів.
«Доступність, яку надали Ватикан і Папа Римський, є цінною. Очевидно, що на столі є різні варіанти для першої частини переговорів на технічному рівні», – сказала Мелоні журналістам після зустрічі з прем’єр-міністром Данії Метте Фредеріксен.
За словами канцлера Німеччини Фрідріха Мерца, зусилля Мелоні щодо залучення Папи Римського до мирних ініціатив «також були спільно розроблені та схвалені нами». Під час візиту до Литви, він сказав, що вирішення війни «перш за все має включати припинення вогню».
Святий Престол допомагав у вирішенні конфліктів у світі, зокрема у прискоренні нормалізації відносин між США та Кубою у 2014 році та у вирішенні територіального спору між Чилі та Аргентиною у 1978 році, який дав дві країни на межу війни. Він також брав активну участь у спробах досягти миру між Ізраїлем та палестинцями.
«Ватикан як платформа для переговорів буде дуже складним вибором для Кремля. Якщо це єдиний шанс для Путіна укласти свою мегаугоду з Трампом, то він, ймовірно, звернеться до Ватикану, але спочатку він спробує запропонувати всілякі альтернативи», – вважає незалежна аналітикиня з питань релігії Ксенія Лученко.
Видання The Wall Street Journal писало, що новий раунд переговорів між Україною та Росією може пройти у Ватикані у середині червня. Тоді як на думку президента Фінляндії Александра Стубба, переговори між Україною та Росією на технічному рівні, ймовірно, продовжаться у Ватикані наступного тижня.
Лідери ЄС тим часом наголошують, що результатом перемовин у Ватикані повинно бути припинення вогню на фронті. Втім, Трамп відхилився від відповіді, мовляв, йому не подобається термін «безумовне».
Раніше президент Володимир Зеленський повідомив, що одним із можливих форматів перемовин розглядається чотиристороння зустріч за участі України, Росії, США та представників європейських країн. Як можливі локації для такого саміту він назвав Туреччину, Швейцарію та Ватикан.