Серед основних питань, які треба обговорити в рамках переговорів щодо припинення російсько-української війни, є деталі щодо українських територій, окупована Запорізька атомна електростанція та доступ України до водних шляхів. Про це заявив спецпосланець президента США Стів Віткофф в інтерв’ю Breitbart News.
«Є речі, які, на мою думку, буде неважко вирішити, якщо ми посадимо сторони за стіл переговорів. Вони поговорять між собою, ми звузимо коло питань між ними, а потім знайдемо компроміси та креативні рішення для вирішення кожного з них. Ми фізично досягаємо цього. І я сподіваюся, що незабаром у нас будуть хороші новини, але якщо ми фізично досягаємо цього, то, на мою думку, у нас є великі шанси покласти край цьому конфлікту», – заявив Віткофф.
Він додав, що мова йде про п’ять регіонів України, зокрема, про ті, що повністю чи частково окуповані РФ. А ЗАЕС той назвав «своєрідною перлиною» через об’єми електроенергії, які вона може виробити.
«Основні розбіжності стосуються п’яти регіонів.Росія має переважний контроль над двома з них. Українці мають певний контроль над трьома іншими регіонами, тому питання полягає в тому, як ми будемо оцінювати ситуацію. Чи є різниця між тим, де проходить лінія фронту, де знаходяться війська, і адміністративними лініями», – заявив Віткофф.
Тому, за його словами, американці ведуть «неформальну розмову і з Україною, і з РФ. При цьому спецпосланець Трампа заявив, що мова йде і про те, на які б поступки погодилась кожна зі сторін.
«Ми хочемо бути прямими і сісти за стіл переговорів, але ми ведемо розмову про те, на що б ви, Росія, погодилися в деяких з цих областей. Чи відступили б ви назад за певні адміністративні лінії? Те ж саме з українцями. Запорізька атомна електростанція є важливою частиною цієї дискусії, тому що вона є своєрідною перлиною в короні. Її закрили, але нам потрібно знову її відкрити, тому що вона постачає багато електроенергії в деякі українські міста. Ось такі проблеми. Як Україна збирається отримати доступ до води і доставити свої товари на ринок? Але я думаю, що частково проблема полягає в тому, що ми не змогли змусити обидві сторони сісти за стіл переговорів», – додав Віткофф.
Раніше Київ, Брюссель і Вашингтон закликали до припинення вогню з 12 травня. У відповідь російський диктатор Путін запропонував провести прямі переговори між делегаціями України та Росії у Стамбулі 15 травня ‒ без запровадження перемир’я.
Президент України заявив, що особисто прибуде до Туреччини для участі у перемовинах, навіть якщо попередньої домовленості про припинення вогню до того часу досягнуто не буде.
Як повідомляє The Times, Путін планує висунути ультимативні вимоги, які, за оцінкою видання, передбачають фактичну капітуляцію України. Зокрема, йдеться про зміну української влади, відмову від курсу на вступ до НАТО та поступки територіями.
Президент США Дональд Трамп, коментуючи можливість зустрічі, заявив, що розглядає варіант приїзду до Стамбула 15 травня, аби долучитися до перемовин. На його думку, переговори можуть принести «чудові результати».