Папа Римський влаштує собі канікули

Папа Римський влаштує собі канікули 1 Новий папа змінює традиції попередника.

Кастель-Гандольфо — містечко на пагорбі на південь від Рима з видом на озеро Альбано — протягом століть було улюбленим місцем літнього відпочинку пап. Аж поки Папа Франциск не відмовився і від цього маєтку, і від самих літніх відпусток. Тепер це маленьке містечко, пише Financial Times, знову здобуває почесний статус папської резиденції: Папа Лев XIV відновлює звичайні літні канікули й інші символічні привілеї, відкинуті його попередником.

Перший американець на чолі 1,4 мільярда католиків світу прибуде у неділю на 55-гектарний папський маєток для двотижневого перебування. Очікується, що під час візиту Лев — любитель спорту та прихильник здорового способу життя — розмірковуватиме над своєю новою роллю, граючи в теніс і, можливо, навіть плаваючи в басейні, збудованому Іоаном Павлом ІІ, який роками залишався невикористаним.

Місцева влада, підприємці й мешканці — багато з яких зберігають теплі спогади про зустрічі з папами — готуються до напливу паломників, працівників служби безпеки та персоналу супроводу.

«Святіший Отець — частина серця нашого міста», — сказав мер Альберто де Анджеліc, який після обрання Лева папою у травні закликав його оселитися в Кастель-Гандольфо. «Ми сказали, що чекаємо його з розкритими обіймами, щоб він приїхав сюди виконувати свою місію… Його повернення знову прославить ім’я Кастель-Гандольфо на весь світ».

Де Анджеліc визнає, що підготовка до приїзду понтифіка й очікуваного натовпу після 12-річної перерви — це серйозне логістичне завдання: «Як режисер, що готується до великого фільму».

Літній відпочинок Лева в Кастель-Гандольфо збігається з обережними спробами нового понтифіка залишити власний слід після буремного понтифікату Франциска, який відкинув зовнішні символи папської влади, модернізуючи водночас консервативну Церкву.

«Франциск був пророком, але справжнім землетрусом для Католицької церкви», — сказав Якопо Скарамуцці, автор кількох книжок про Ватикан. — «Тепер треба все впорядкувати… Лев спостерігає, діє дуже спокійно і вкрай обережно».

Поки що новий папа, який віддає перевагу традиційному папському вбранню й резиденції, тішить консерваторів, розчарованих через відмову Франциска від урочистої обстановки. Якщо Франциск носив просту білу сутану й мешкав у скромному гостьовому будинку у Ватикані, то Лев вдягає традиційні літургійні шати й перебирається до старих папських апартаментів, з вікон яких відкривається вид на площу Святого Петра.

«Він намагається збудувати мости з тими, хто вважав, що Папа Франциск зайшов надто далеко з темою бідності й аскези», — сказав Массімо Фаджо́лі, професор богослов’я Дублінського Трініті-коледжу.

Лев закликає до єдності у Церкві, яку його попередник залишив у стані глибокої турбулентності. Крім того, він незвично прямо звертається з проханнями про пожертви для хронічно недофінансованого Ватикану.

«Він подав дуже чіткі сигнали католицьким елітам у Ватикані — єпископам, кардиналам — що хоче з ними співпрацювати й не збирається публічно їх критикувати щоразу, коли з’являється така нагода», — зазначив Фаджо́лі. — «Це дуже відрізняє його від Франциска».

Втім, Лев поділяє прогресивні погляди Франциска на такі теми, як зміна клімату та міграція. Аналітики вважають, що папа, який народився в Чикаго, заохочує американських єпископів відкрито виступати проти репресивної міграційної політики президента Дональда Трампа.

За словами Андреа Гальярдуччі, ватиканського оглядача з Catholic News Agency, під час канікул у Кастель-Гандольфо Лев, ймовірно, працюватиме над формуванням власної папської програми, зокрема в питаннях, що викликають суперечки: роль жінок у Церкві та боротьба з сексуальними злочинами.

«Це ідеальне місце для роздумів — щоб зрозуміти, що саме потрібно робити», — сказав він.

Маєток у Кастель-Гандольфо було спершу захоплено Папою Климентом VIII у 1596 році як заставу за несплачений борг. До 1626 року Папа Урбан VIII побудував тут нову віллу, щоби тікати від нестерпної літньої спеки в Римі. Відтоді це місце стало традиційною літньою резиденцією для наступників.

Однак не завжди тут панували тиша й спокій. Під час Другої світової війни понад 12 тисяч біженців знайшли тут притулок — розміщувалися просто у садах і коридорах, рятуючись від бомбардувань союзників, які наближалися до Риму.

У 1981 році Іоан Павло ІІ, який ніжно називав маєток «Ватиканом №2», відновлювався тут після замаху на його життя. А Папа Бенедикт провів у Кастель-Гандольфо кілька місяців після своєї несподіваної відставки у 2013 році.

Франциск навідувався лише тричі й ніколи не залишався на ніч, а у 2016 році перетворив Апостольський палац на музей, який торік відвідали близько 200 тисяч осіб. Музей залишатиметься відкритим, а Лев проживатиме в іншій віллі.

Алессандро Карозі, чия родина поколіннями тримає бар на головній площі містечка, зізнався, що повернення Папи Лева стало приємною несподіванкою для місцевих мешканців, які вже змирилися з відсутністю понтифіка.

Хоча багато підприємців занепокоєні суворими заходами безпеки, зокрема обмеженнями на вуличні столи та стільці.

«Ми дуже раді, що він повертається — це престиж і реклама для нас», — сказав Карозі, — «але ми не дуже уявляємо, як це все буде насправді».

Настоятель парафії, отець Тадеуш Розмус — завзятий спортсмен, який регулярно плаває в озері — не приховує радості.

«Папам потрібне таке місце — свіже, сприятливе для роздумів і молитви, натхнення і турботи про здоров’я», — сказав Розмус, ентузіаст мотоциклів, який нещодавно привів сотні байкерів на зустріч з Левом. Він вважає, що літній відпочинок Папи має нагадати католикам про важливість фізичної активності не як розкоші, а як життєвої потреби.

«Плавати — не гріх», — сказав священник. — «Ми отримали від Бога великий дар — наше тіло, і тільки від нас залежить, як ми про нього дбатимемо. Кажуть, що регулярний рух — найкращий лікар. Плавання, лижі — усе це варте уваги».

Джерело