Падіння режиму Асада — що це означає для Росії, Ірану та ХАМАС — новини Сирії

Падіння режиму Асада — що це означає для Росії, Ірану та ХАМАС — новини Сирії 1 Наразі регіональний баланс сил є більш сприятливим для США, Ізраїлю та їхніх союзників, ніж будь-коли за останнє покоління.

До падіння сирійського диктатора Башара аль-Асада доклали руку багато акторів: ісламістське угрупування “Хайят Тахрір аш-Шам” (ХТШ), яке очолило наступ; Туреччина, яка підтримала ХТШ та незліченні сирійські угрупування.

Падіння режиму Асада також стало результатом дій Ях’ї Сінвара, вже покійного лідера ХАМАС. Коли він віддав наказ про напад на Ізраїль у жовтні 2023 року, він прагнув змінити ситуацію на Близькому Сході, але результат вийшов іншим: неймовірно успішна ізраїльська контратака завдала нищівної поразки ХАМАС та “вісі опору” Ірану, і в результаті Асад став ще однією жертвою цих подій, зазначає Хол Брендс, колумніст Opinion.

Роками Асада підтримували Іран, “Хезболла” та . Але Росія була виснажена і відвернута війною в Україні. Іран і “Хезболла” отримали по руках від Ізраїлю. Це відкрило двері для ХТШ для рішучого наступу на режим.

Результатом стала справжня революція в близькосхідній геополітиці. була каналом зв’язку Ірану з “Хезболлою” і його найстарішим союзником на Близькому Сході. Падіння режиму Асада позбавляє Тегеран стратегічної глибини й можливості розширювати свій вплив; це ускладнює завдання відновлення мережі проксі, яку значно ослабили, додає колумніст.

Відхід Асада — це також приниження для Росії, яка оголосила інтервенцію, що врятувала Асада у 2015 році, великою перемогою над Заходом. Це може поставити під загрозу російські військові бази на середземноморському узбережжі Сирії та вплив Москви на Африку.

“Ось чому Ізраїль є таким важливим союзником для США: його перемоги — це критичні поразки для ворогів Америки. І ця близькосхідна революція може ще не закінчитися”, — вважає Брендс.

Нагадаємо, що 8 грудня збройна опозиція Сирії захопила Дамаск та заявила про падіння режиму. Того ж дня прем’єр-міністр Мухаммад Газі аль-Джалалі заявив про готовність передачі влади перехідному уряду, тоді як президент Башар аль-Асад, династія якого правила у країні з 1971 року, втік у Росію. Росіяни намагалися приховати це, дезінформувавши світову громадськість про нібито авіакатастрофу, в якій загинув політик. 

Джерело