Падіння Асада – США виводять частину військових із Сирії

Штати закривають кілька військових баз.

США почали виведення сотень військових із північного сходу Сирії, що стало відображенням зміни безпекового середовища в країні після падіння режиму диктатора Башара Асада. Водночас, таке скорочення американської військової присутності становить певні ризики, пише NYT.

Штати закривають три з восьми невеликих оперативних військових баз на північному сході Сирії, скорочуючи чисельність військовослужбовців з 2000 до 1400, повідомили два високопоставлені американські чиновники. Зокрема, закриваються база підтримки місії “Грін Віллідж”, база “Євфрат” і третій значно менший об’єкт.

За словами посадовців, через 60 днів американське командування оцінить, чи варто проводити додаткове скорочення військової присутності. Командування рекомендувало залишити в Сирії щонайменше 500 американських військовослужбовців, розповів виданню один із чиновників.

Президент США Дональд Трамп висловив глибокий скептицизм щодо збереження присутності будь-якої кількості американських військ у Сирії. Принаймні поки що скорочення військового контингенту США в країні, яке почалося в четвер, 17 квітня, ґрунтується на рекомендаціях командирів на місцях стосовно закриття і консолідації баз, та було схвалено Пентагоном і Центральним командуванням американської армії. ІДІЛ, однак, залишається потужною загрозою в Сирії, особливо на північному сході, де зосереджені американські сили. Водночас падіння режиму Асада значно послабило, принаймні на цей момент, низку інших загроз, в тому числі підтримуваних Іраном ополченців і російських військових, які підтримували режим диктатора.

Ще один важливий поворотний момент стався минулого місяця, коли очолюване курдами ополчення, яке контролює північний схід Сирії, погодилося об’єднатися з новим урядом країни, що стало проривом для Дамаска у спробах об’єднати країну на тлі заворушень.

Відтоді, як торік до влади в Сирії прийшла коаліція повстанців на чолі з Ахмедом аль-Шара, новий уряд країни намагається об’єднати складну мережу повстанських груп. Однак ситуація з безпекою залишається нестабільною.

За словами двох високопоставлених американських чиновників, американські сили в Сирії, які включають як звичайних солдатів, так і спецпризначенців, продовжать надавати антитерористичну допомогу ”Сирійським демократичним силам”.

Штати сподіваються, що новий сирійський уряд стане партнером у боротьбі з загрозою з боку ІДІЛ. За словами американських офіційних осіб, перші сигнали були позитивними. Однак, на думку деяких аналітиків, можливе подальше скорочення американської військової присутності загрожує стабільності такої співпраці.

Очікується, що адміністрація Трампа проведе широкий перегляд своєї політики щодо Сирії, і деякі чиновники кажуть, що американська військова присутність може бути скорочена більш ніж наполовину або сили США можуть бути повністю виведені з країни, про що раніше повідомляли низка ЗМІ.

Водночас багато важливих посад у Раді національної безпеки Білого дому, а також у Державному департаменті США та Пентагоні залишаються “вакантними”, що уповільнює будь-який всеосяжний перегляд політики стосовно Сирії.

Про те, які нові конфлікти можуть назрівати у “вільній” Сирії та чи загрожує країні нова буря, розповідав В’ячеслав Ліхачов у статті “Україна, Сирія та Близький Схід: чому нас має хвилювати нова розстановка сил?”.

Джерело

Дональд ТрампІДІЛІранСиріяСША