Канада є засновницею Міжнародного кримінального суду та виконуватиме всі його рішення. Так міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі відповіла на питання щодо арешту прем’єр-міністра Ізраїля Беньяміна Нетаньягу за ордером МКС, передає «Укрінформ».
«Канада – держава-засновниця Міжнародного кримінального суду. Канада завжди вірила не лише у важливість міжнародного права, а й обовʼязковість його дотримання усіма сторонами завжди. Водночас для досягнення цього, нам необхідна підзвітність у світі. Ґрунтуючись на цьому, Канада дотримається своїх зобовʼязань, відповідно до Римського статуту», – заявила Жолі.
При цьому ситуацію в Секторі Гази вона назвала катастрофічною. За словами канадської міністерки, там «надто багато дітей та жінок були вбиті». Заручників же, додала Жолі, потрібно звільнити.
«Саме тому потрібне перемирʼя і Канада відстоює цю позицію вже дуже давно», – додала глава МЗС Канади.
Нагадаємо, 21 листопада Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт Нетаньягу та ексміністра оборони Ізраїлю Йоава Галланта. Їх звинувачують у «злочинах проти людяності та воєнних злочинах, скоєних у період з 8 жовтня 2023 року до 20 травня 2024 року», тобто після нападу ХАМАС 7 жовтня. Того ж дня Суд видав ордер на арешт лідера військового крила ХАМАС (бригада Аль-Касама) Мохаммеда Діаба Ібрагіма Аль-Масрі, відомого як «Дейф».
Президент США Джо Байден обурився видачею ордера на арешт Нетаньягу й Галланта і заявив, що Ізраїль та ХАМАС ніяк не отоожнюються. Водночас уряд Великої Британії підтвердив, що дотримуватиметься міжнародних юридичних зобов’язань і арештує Нетаньягу, якщо він прибуде в країну.
Інші держави, зокрема Іспанія, Італія, Нідерланди та Ірландія, заявили про готовність виконувати свої зобов’язання перед МКС. Зі свого боку прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан запросив Нетаньягу з офіційним візитом, що також демонструє відмінність у підходах країн до цього питання.