Нові тарифи Трампа – Як президент США обирав формулу для мит

У ЗМІ розповіли, як у США готувалися до введення нових мит і до останнього не знали, що саме обере Трамп.

Невдовзі після інавгурації президента США Дональда Трампа, співробітники адміністрації, які відповідають за економічний напрямок, взялися за надважке завдання: визначити тарифні ставки для десятків країн, аби виконати обіцянку очільника Білого дому запровадити «взаємні» торгові бар’єри. За словами трьох осіб, обізнаних із цією проблемою, після кількох тижнів роботи помічники з кількох державних установ підготували список варіантів, які мали врахувати широкий спектр торгових практик, пише The Washington Post.

Однак, за даними джерел видання, Трамп особисто вибрав формулу, яка ґрунтувалася на двох простих змінних — дефіциті торговельного балансу з кожною країною та загальній вартості її експорту зі США. Хто запропонував цей варіант, зараз точно незрозуміло. Однак він має деякі подібності до методології, опублікованої під час першої адміністрації Трампа Пітером Наварро, нині відповідальним радником президента з економічних питань. 

Груба математика викликала глузування з боку економістів. Адже нова глобальна торгова війна Трампа спричинила різке падіння ринків.

У WP зазначили, що рішення президента США запровадити мита на товари вартістю трильйони доларів відображає два ключові чинники, які стимулюють його другий термін на посаді: рішучість слідувати власним інстинктам, навіть якщо це означає порушення давніх обмежень на президентство США, і вибір команди вищого керівництва, яка дозволяє йому зневажати ці обмеження.

Цей процес, додали у виданні, став різким відходом від попередніх адміністрацій. Білий дім використав надзвичайні повноваження для впровадження тарифів, і тим самим дозволив чиновникам прискорити обговорення та обмежити внесок корпорацій та іноземних лідерів.

Після обговорень, які тривали до кінця вівторка, 1 квітня, Трамп визначився з остаточним планом лише приблизно о 13:00 середи, 2 квітня. Тобто остаточне рішення американський президент ухвалив менш ніж за три години до оголошення нових тарифів.

Як у Білому домі, так і за його межами, радники кажуть, що Трамп непохитний, навіть коли світ переживає найбільше зростання торговельних дій за століття. За їхніми словами, Трампа не бентежать негативні заголовки чи критика з боку іноземних лідерів. Він сповнений рішучості прислухатися до єдиного голосу — свого власного. Таким чином він нібито захищає те, що вважає своєю політичною спадщиною. Трамп давно характеризує імпортні мита як необхідні для відновлення економіки США.

«Він перебуває на піку того, що йому більше не байдуже. Погані новини? Мені байдуже. Він збирається робити те, що він збирається робити. Він збирається робити те, що обіцяв зробити під час передвиборчої кампанії», — сказав офіційний представник Білого дому, який знає думку Трампа.

Під час першого терміну Трампа найвищі помічники, включно з тодішнім директором Національної економічної ради Гарі Коном та Стівеном Мнучіном, який на той момент був міністром фінансів, успішно стримували тарифний план Трампа.

За словами нинішніх і колишніх чиновників, помічники часто намагалися скеровувати Трампа в певному напрямку під час гарячих розмов в Овальному кабінеті. Тоді Білий дім був охоплений внутрішніми чварами, які виливалися на загальний огляд. При чому його команда радників сперечалася не лише щодо особистих питань, а й через глибокі ідеологічні розбіжності.

«У перший термін усі думали, що вони президенти», – сказав високопоставлений чиновник Білого дому.

Цього разу, за даними WP, внутрішньої боротьби було набагато менше. Команда президента висловила напрочуд мало незгод з радикальним переглядом торгової політики.

За даними видання, серед тих, хто брав участь у розробці варіантів тарифних формул для окремих країн, були офіційні особи з Національної економічної ради Білого дому, Міністерства торгівлі, Ради економічних радників і Офісу торгового представника США.

На початку співробітники відділу торгівлі тижнями обдзвонювали американські фірми, що працюють за кордоном, аби дізнатися про точні проблеми, з якими вони стикаються в інших державах. Своєю чергою представники його адміністрації вивчали, як політика іноземних країн вплинула на їхню торгівлю зі США. За словами людей, обізнаних з питанням, було розроблено багато складніших підходів, ніж той, який вибрав Трамп.

Однак, зрештою, вони вважали президента тим, хто остаточно приймає рішення щодо переваг кожної політики.

У кімнаті з Трампом, коли він обговорював тарифний план, була група вищих радників Білого дому з економічних питань: 

  • радник президента з економічних питань Пітер Наварро
  • міністр фвнансів Скотт Бессент
  • міністр торгівлі Говард Лутнік;
  • торговий представник США Джеймісон Грір
  • заступник керівника апарату з питань політики Стівен Міллер
  • директор Національної економічної ради Кевін Гассет
  • віцепрезидент Джей Ди Венс

Керівник штабу Сюзі Уайлз також була на зустрічах. Водночас Гассет не був присутній на останній зустрічі 4 квітня.

Наварро, відповідно до своєї давньої позиції щодо тарифів, був найгучнішим поборником вжиття агресивних заходів. Зокрема, Міллер і Венс, за словами джерела WP, постійно висловлювали повагу до вподобань Трампа. Вони повторювали, що підтримують все, що хоче зробити президент. Бессент, менеджер хедж-фонду, який, як сподівалися деякі на Волл-стріт, стане потенційним союзником у стримуванні президентських мит, чітко дав зрозуміти, що він підтримуватиме торговельну програму Трампа.

«У процесі набору вони переконалися, що це будуть лише люди, які повністю підтримували Трампа, тому що в першій адміністрації було багато проблем із тими, хто звільнявся, писав погані книжки тощо. Люди тепер підтверджені як справжні трампісти», – сказав Вілбур Росс, який працював міністром торгівлі під час першого терміну Трампа.

У виданні зазначили, що 47-й президент США, ймовірно, вважає, що більш лояльна команда Білого дому зрештою є ефективнішою. Але оскільки ідеї Трампа сіють хаос у світовій економіці, навіть деякі з його союзників висловили дедалі більше збентеження та тривоги. Через два дні після впровадження нових тарифів фінансові ринки продовжували хитатися.

За місяць до того, що Білий дім назвав «Днем визволення», Трампа та робочу групу з тарифів кілька разів на тиждень інформували про це питання. Хоча під час переходу почалися попередні обговорення життєздатності різних варіантів.

«Перед ним було багато варіантів. Я думаю, йому просто потрібен був час, щоб переглянути кожен і вибрати ті, які йому потрібні. І чудова річ полягає в тому, що команда зробила все взаємозамінним, тож це було лише питання його вибору та вибору того, що він хоче зробити», – сказав високопоставлений чиновник Білого дому.

Ключові союзники залишилися в невіданні щодо критично важливих потенційних деталей. Частково тому, що навіть команда президента не знала, що врешті-решт вирішить Трамп.

За словами двох людей, які тісно спілкувалися з законодавцями, ще минулого тижня високопоставлені законодавці Палати представників від республіканців також не знали навіть про те, які тарифи вирішить запровадити Трамп. Деякі законодавці від Республіканської партії все ще шукають відповіді щодо тарифних заходів.

Члени Конгресу, які були в Білому домі в 2 квітня, були серед тих, хто доповів чиновникам Торгової палати, що вони все ще не знають остаточного плану Трампа.

Керівники великих компаній роздрібної торгівлі останніми тижнями зустрічалися з високопосадовцями Кабінету міністрів, включаючи Лутніка, Бессента, Грір і Гассета, намагаючись зрозуміти плани президента та висловити свою стурбованість щодо впливу зборів на вартість одягу та інших товарів.

PhRMA, галузева група, що представляє фармацевтичні компанії, такі як Pfizer, намагалася повідомити про свої занепокоєння на зустрічах на всіх рівнях уряду, включно з Лутніком.

Як зазначило джерело WP, завдання виявилося «складним» для галузевих груп, оскільки було незрозуміло, хто з посадових осіб Трампа керував процесом. Цей співрозмовник поставив під сумнів, чи «повністю пов’язані точки всередині адміністрації» і чи спілкуються між собою федеральні агентства.

Те, що дебати почалися об 11 годині, пише WP, дав лідерам бізнесу надію на те, що Білий дім прагнутиме знизити тарифи. Зрештою, керівники різних галузей були шоковані розміром тарифів. 

За словами джерела видання, лідери роздрібної торгівлі були здивовані методологією, яку Білий дім використовував для розрахунку ставок. Деякі компанії припускали те, що, на їхню думку, було б найгіршим сценарієм. Остаточні цифри виявилися «вдвічі гіршими» за те, що намітила одна компанія. Іноземні лідери були так само збентежені й шукали відповіді.

Під час зустрічей із торговими партнерами за кілька тижнів до оголошення тарифів офіційні особи з торгівлі Білого дому вимагали те, що вони називали «терміновими листами». Цю фразу, запозичили з ділового світу щодо переговорів про угоди.

Але, додав інший співрозмовник, на відміну від ділової угоди, коли обидві сторони ведуть переговори і є якісь діалоги, Білий дім просто вимагав переліків поступок. Дипломат сказав, що офіційні особи Трампа хочуть, аби нормативні акти та інші бар’єри були знищені, щоб збільшити продаж американських товарів і послуг за кордоном.

Учасники зовнішньоторговельних переговорів були збентежені стратегією Білого дому та періодичними неоднозначними повідомленнями, які надходять від Трампа та його старших заступників. Часом офіційні особи США, здавалося, зосереджені на скасуванні іноземних мит, що спонукало їхніх іноземних колег замислюватися, чи зможуть вони уникнути американських мит, знизивши власні, що призведе до більшої, а не меншої вільної торгівлі.

Але в інші моменти американські лідери, здавалося, були більш зосереджені на фундаментальній зміні глобальної торгівлі та економіки США шляхом подолання тривалої залежності країни від імпорту. Якщо це стратегія, зазначив співрозмовник видання, ніякі переговори з іншими країнами не можуть змінити тарифи.

Серед цієї плутанини іноземні столиці по всьому світу консультуються одна з одною, аби спробувати зрозуміти стратегію та теми США. Це рівень координації між країнами, які номінально є конкурентами, але їх об’єднала агресивна політика Трампа.

«Незрозуміло, чого вони хочуть досягти. «Я не думаю, що вони слухають іноземців. Я думаю, що вони слухають свій бізнес», – сказав дипломат і додав, що зовнішньоторговельні партнери відчувають, що вони мало здатні вплинути на розмову.

За словами співрозмовника, Білий дім почав вимагати від Британії та Індії змінити свої правила охорони здоров’я та санітарії, аби полегшити експорт американської сільськогосподарської продукції. У Бразилії, Індії та Європі вони націлилися на цифрове регулювання, яке заплутало технологічних гігантів США. Крім того, було зроблено спробу знищити бар’єри для автовиробників США, де б вони не були.

Країни намагалися завчасно запропонувати зміни політики, щоб уберегти себе від найгірших тарифів, але виходило це не завжди успішно. Минулого тижня уряд Індії оголосив про плани скасувати 6-відсотковий податок на доходи іноземних компаній від реклами. Країна все ще страждала від 26-відсоткового тарифу, заснованого на формулі, яка не враховувала зміни політики країни.

Плутанина може частково відображати те, наскільки швидко планувалося скласти плани, навіть до останнього моменту. Протягом дня, 1 квітня, Трамп і його радники з питань тарифів зустрічалися вранці, вдень і ввечері, а остаточне обговорення тривало до пізньої ночі. Вони відновилися близько 11 години ранку 2 квітня, деякі деталі все ще потребують уточнення.

Лутнік, який перед виступом Трампа тримав у руках великий плакат у Рожевому саду, отримав завдання надрукувати візуальні посібники, які там демонстрував Трамп. Речник Білого дому Куш Десаї заявив, що Трамп зібрав «найкращу та найяскравішу економічну команду в сучасній історії» для розробки тарифного плану.

«Замість того, щоб віддати перевагу особливим інтересам, президент Трамп знову діяв в інтересах нашої країни та наших громадян, коли прийняв рішення про взаємні тарифи», — сказав Десаї The Post.

Нагадаємо, 2 квітня президент США Дональд Трамп запровадив нові тарифи проти низки країн (на додачу до 25% на усі іноземні авто), які сягають 49% (найбільше — для Камбоджі). Вони включають базовий рівень тарифів на імпорт у 10% та так званий «взаємний тариф». Для нульової ставки потрібно виробляти свій продукт в Америці. Після виступу Трампа в економіці США було оголошено надзвичайний стан, а фондові ринки очікувано впали

До слова, Штати ввели 10% мита і для України, але не зробили цього щодо РФ та Білорусі. У Білому домі пояснили це тим, що з останніми двома державами США не ведуть торгівлю. Тим часом віцепрем’єрка-міністерка економіки Юлія Свириденко наголосила, що нові тарифи — це складно, але не критично

Фондовий ринок США за попередні два дні – 3-4 квітня – втратив близько $6,6 трильйона. Це абсолютний антирекорд, адже є найбільшим дводенним обвалом в історії ринку. Загалом з початку другої президентської каденції Дональда Трампа втрати фондового ринку сягнули близько $11,1 трильйона.

 Як писало ZN.UA, аналітики сподіваються, що наслідки він нових тарифів Трампа намагатиметься пом’якшити Федеральний резерв США, хоча його рішення простими не будуть. Про це читайте у статті Юлії Самаєвої «Трампономіка 2.0. Цього разу під ударом увесь світ».

Джерело

БілорусьДональд ТрампРосіяСША