Масові протести в Грузії – сутички біля парламенту – сльозогінний газ і водомети

Масові протести в Грузії - сутички біля парламенту - сльозогінний газ і водомети 1 Поліція застосувала гумові кулі та велику кількість сльозогінного газу, а також, як і днем раніше, водомети.

У Грузії тривають масові протести. Open Caucasus Media (OC Media) веде пряму трансляцію і вказують, що в ніч на 1 грудня поліція почала бити людей, відтісняючи їх від урядового кварталу. З протестувальниками обходяться вкрай жорстоко.

Повідомляється, що поліція застосувала гумові кулі та велику кількість сльозогінного газу, а також, як і днем раніше, водомети.

Водночас грузинська православна громада в Німеччині закликала «Грузинську мрію» піти. Тамаз Ломідзе, протоієрей грузинської православної церкви Вахтанга Горгасалі в Мюнхені, Німеччина, закликав Грузію «звільнитися від шкоди “Грузинської мрії”:

«Країна втомилася від їхньої вульгарної брехні, їхніх шахрайських хитрощів, їхнього зла, вигаданого в Кремлі і здійсненого ними самими, їхнього провінціалізму і дешевого торгу. «Грузинська мрія» повинна негайно покинути Грузію, – сказав він. За дванадцять років ви нічого не зробили, окрім як нашкодили нашій батьківщині. Хай помилує вас Бог, якщо ви усвідомлюєте, що ви зробили, але народ все одно вас засудить!

За даними Мережі неурядових організацій юридичної допомоги, 115 осіб було затримано в Тбілісі в районі парламенту 30 листопада, ще вісім затримано в Батумі. Затриманих утримують в ізоляторах тимчасового тримання в Тбілісі, Марнеулі, Сагареджо, Гурджаані, Сігнахі, Мцхеті, Душеті, Батумі та Озургеті. Адвокати підкреслюють, що «затримані вказують на жорстоке поводження з боку співробітників правоохоронних органів».

Бунтова поліція застосувала водомети для розгону протестувальників за парламентом.

«У більшості затриманих є травми, отримані до та/або під час затримання на акції протесту. Частину затриманих довелося перевести до медичних закладів через тяжкість отриманих травм. У кількох випадках затриманих переводили до медичних закладів лише на наполегливе прохання їхніх адвокатів», – ідеться в заяві. Адвокати також зазначили, що затримані були зареєстровані в медичних клініках так, начебто вони надійшли туди добровільно, а не були переведені туди владою, що робить їх зобов’язаними оплачувати медичні рахунки, які в іншому разі покривала б держава.

Одразу після опівночі 1 грудня почалося побоїще в районі будівлі парламенту. Протестувальники звели барикади на проспекті Руставелі і спалили опудало Бідзіни Іванішвілі перед парламентом, вони продовжують запускати феєрверки в поліцію, тоді як поліція застосовує водомети, щоб відтіснити їх від стін будівлі парламенту. Пізніше їй це вдалося, але люди не йдуть з вулиць. Поліція знову застосувала сльозогінний газ. Протестувальники почали вибивати вітрини і забігати в магазини, щоб не задихнутися. 

Однак присутні й інші приклади. Пожежна команда в Тбілісі вилила воду з пожежної машини на проспекті Руставелі. Пожежні машини використовуються для заправки водометів. Люди вітали дії пожежників оплесками.

Тим часом, продовжують надходити відкриті листи співробітників державних установ: 15 співробітників мерії Батумі, а також 31 співробітник Служби із захисту персональних даних засудили зупинку інтеграції в ЄС.

МВС намагається перекласти провину на протестувальників і звинувачує їх у насильстві:

«Протест учасників мітингу в районі будівлі парламенту повністю вийшов за рамки норм, визначених законом про збори та висловлення думок, і переріс у насильство», – заявили в МВС. «У разі, якщо учасники мітингу проігнорують вказівки співробітників правоохоронних органів і продовжать діяти всупереч закону, продовжать завдавати шкоди будівлі парламенту, здійснювати підпали та інші насильницькі дії, МВС буде змушене застосувати всі передбачені законом спеціальні засоби і зірвати мітинг».

В уряді прокоментували призупинення стратегічного партнерства двох країн, зауваживши, що адміністрація Байдена поспішила це зробити, і невідомо, як вчинить новообраний президент Трамп.

Нагадаємо, у Грузії проходять масштабні протести проти відмови уряду від євроінтеграції. Проти мітингарів спецназ застосував сльозогінний газ і водомети. Повідомлялось також про затриманих учасників акції. Застосування сили стосовно грузинських протестувальників засудили в України, а премʼєр лій Кобахідзе заявив, що сценарій “Майдану” в країні не повториться.

Джерело