Макрон і Мелоні посварились через Україну – Мерц намагається помирити лідерів Франції та Італії

Джорджу Мелоні вже розкритикували навіть у власній країні.

Прем’єр-міністра Італії Джорджу Мелоні виключили з групи європейських лідерів, які координують з Білим домом свої дії щодо України. Через це між Римом та Парижем виникла гостра дипломатична суперечка, яку намагається залагодити канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, пише Financial Times.

Напруженість спалахнула в п’ятницю, 16 травня, коли президент Франції Еммануель Макрон звинуватив Мелоні в поширенні «неправдивої інформації» про те, що вона не брала участі у зустрічі невеликої групи європейських лідерів з президентом України Володимиром Зеленським та у спільній телефонній розмові з Дональдом Трампом.

Мелоні поїхала до Албанії на саміт Європейської політичної спільноти, в якому брали участь 40 європейських лідерів, включаючи Зеленського. Але вона не приєдналася до Мерца, Макрона, прем’єра Британії Кіра Стармера та прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска на секційному засіданні, де вони обговорювали результати російсько-українських мирних переговорів у Стамбулі. Європейські лідери, які тоді ініціювали телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом і Зеленським, пізніше опублікували заяву, де назвали вимоги Путіна «неприйнятними». 

Прем’єр-міністр Італії, яка, як вказали у FT, є вірною прихильницею Києва, а також має тісні особисті стосунки з Трампом, заявила італійським журналістам, що її не включили до списку через відмову відправити війська в Україну в рамках запропонованої «коаліції охочих» для забезпечення безпеки після будь-якої мирної угоди.

«Італія вже давно заявила, що не бажає відправляти війська в Україну. Для нас немає сенсу брати участь у форматах із цілями, в яких ми не бажаємо брати участь», – зазначила Мелоні.

Але Макрон заявив, що розгортання військ не обговорювалося ні в Тирані, ні в Києві. У столицю України він разом зі Стармером, Мерцом і Туском приїздив незадовго до саміту в Албанії.

«Дискусія стосується припинення вогню – давайте уникати поширення неправдивої інформації. Її і так достатньо з боку Росії», – сказав Макрон.

Мерц зустрівся з Мелоні напередодні інавгураційної меси Папи Лева XIV і спробував пом’якшити напруженість. За словами Канцлера Німеччини, обидва лідери погодилися, що Італія «повинна відігравати певну роль» у всіх європейських мирних ініціативах в Україні. 

«Я проведу переговори в Європейському Союзі найближчими днями, щоб залучити Італію до всіх наших зусиль з врегулювання цього конфлікту. Ми не повинні дозволити розділити себе», – сказав Мерц під час пресконференції в Римі.

 Він додав, що немає членів ЄС «першого або другого ешелону» і що всі країни прагнуть «закінчити цю війну якомога швидше».

На спільній пресконференції Мелоні закликала лідерів «відмовитися від егоїзму» і зосередитися на «єдності Заходу». Вона неодноразово закликала до «справедливого миру», який не означає капітуляції Києва, і назвала переговори в Стамбулі «боязким першим кроком до мирного процесу».

Відсутність Мелоні в європейському квартеті, який просуває справу України перед Трампом, і відкрита критика з боку Макрона викликала хвилю обурення в Італії, де критики звинуватили її в тому, що вона відсторонила свою країну від прийняття важливих рішень.

Її звинувачують у брехні про справжні причини її виключення. А деякі її союзники припускають, що вона дозволила особистій антипатії до Макрона затьмарити її судження.

«Мелоні – захисниця італійських національних інтересів. Не йти туди через особисту антипатію до одного лідера – це те, що ви не можете прийняти», – сказав  депутат-центрист, в інтерв’ю місцевому телеканалу Карло Календа.

Взаємна неприязнь французького та італійського лідерів неодноразово спалахувала з моменту приходу Мелоні до влади наприкінці 2022 року. Зокрема, це салося, коли Макрон вирішив не запрошувати її на приватну вечерю із Зеленським на початку 2023 року.

Окрім давньої ворожнечі з Макроном, Мелоні мала напружені стосунки з попередником Мерца – Олафом Шольцем, який разом зі своїми партнерами по коаліції «зелених» публічно критикував її за міграційну політику.

Однак Мерц, чия правоцентристська партія ХДС зробила жорсткішу міграційну політику центральним пунктом свого маніфесту, намагалася продемонструвати теплі стосунки з Мелоні в суботу 17 травня. Як вказують у FT, Мерц називав прем’єра Італії «Джорджа» та використовував неформальну форму звертання «ти».

«Разом ми хочемо сильної, безпечної і конкурентоспроможної Європи. І тому я дуже вдячний, Джорджіє, що ми змогли встановити тісний контакт один з одним за перші кілька днів», – заявив тоді Мерц.

Раніше Мерц заявив, що Європа далека від переговорів про відправку військ в Україну, оскільки всі зусилля наразі зосереджені на забезпеченні безумовного припинення вогню з боку Росії. Європейські союзники наразі працюють над новим пакетом санкцій, щоб посилити тиск на Москву, оскільки Путін не погоджується на безумовне припинення вогню. Переговори України та РФ у Стамбулі не принесли значних результатів, російська делегація висунула неприйнятні для Києва вимоги.

Позиція Мерца щодо «миротворчих сил» перегукується з поглядами його попередника Олафа Шольца, який також надавав пріоритет переговорам про мирну угоду, а не обговоренню питання виправки військових. Прем’єр Британії Кір Стармер раніше висловлював готовність відправити миротворчі війська, але лише за умови, що США «гарантуватимуть безпеку» європейським країнам. Росія ж неодноразово відкидала ідею розміщення в Україні військових із країн НАТО.

Про те, чому плани розміщення європейських військ в Україні буксують, раніше розповідав оглядач Володимир Кравченко.

Джерело

Дональд ТрампКиївська областьНАТООлаф ШольцПольщаРосіяСША