Картопля зникла з магазинів Білорусі – Лукашенко звинуватив експортерів – новини Білорусі

Ця ситуація має важливе значення, адже бульбу у Білорусі називають “другим хлібом”.

Картопля, яку вважають національним символом у Білорусі, раптово стала стала дефіцитним товаром. Протягом останніх місяців мешканці цієї колишньої радянської республіки скаржаться, що не можуть знайти її в магазинах, хоча вона є ключовим продуктом у щоденному раціоні. Ціна зросла на 10% у період з січня по березень, сягнувши 5 білоруських рублів за кілограм (63 гривні). При цьому картопля, яка ще є в продажу, — поганої якості, дрібна і зіпсована.

Про це повідомляє Lemonde.

Ця ситуація має важливе значення, адже бульба у Білорусі є символом національної ідентичності. Її називають «другим хлібом», і вона уособлює сільське самозабезпечення. У 2015 році білоруський лідер Аляксандр Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року та любить представляти себе як людину з народу, навіть знявся на відео під час збирання врожаю.

Рівень невдоволення настільки високий, що автократ публічно згадав про дефіцит напередодні поїздки до Москви на 9 травня. Виступаючи під час відкриття Міжнародного виставкового центру в Мінську, Лукашенко звинуватив у дефіциті масовий експорт картоплі до Росії. Він зазначив, що громадяни хочуть купувати продукти за низькими цінами, тоді як фермери прагнуть продавати їх дорожче, «щоб заробити гроші, купити добрива і швидше висадити нову партію».

За словами ж експертів, дефіцит цього овоча пов’язаний із державним регулюванням цін, яке робить його продаж на внутрішньому ринку нерентабельним і змушує виробників експортувати врожай до Росії.

«Соціалістична ринкова» економіка. Саме так президент Аляксандр Лукашенко презентує свою країну. Але озвучені цифри досить сумнівні, адже Білорусь, де 180 найбільших компаній країни досі перебувають під державним контролем і досі забезпечують 40% національного бюджету не переживає жодного економічного буму, що дуже видно якраз на прикладі з картоплею. Значна частина державного бюджету використовується для підтримки колгоспів (сільськогосподарських кооперативів, успадкованих від радянських часів), 85% яких мають борги. Зарегульовані, вони не можуть навіть покрити дефіцит важливого продукту.

Зате офіційна статистика з Мінська оптимістична: збільшення доходу на душу населення на 12,6% та збільшення торгівлі на 22,8%, половина якої припадає на Росію,

Лукашенко закликав людей проявити терпіння і заявив, що країна готова “витримати місяць” без картоплі. “Ми виживемо протягом місяця. Але без картоплі ми не залишимося”, – запевнив глава держави, пообіцявши, що ситуація незабаром покращиться. І він абсолютно правий, адже на початку літа вже з’явиться молода картопля.

Треба сказати, що і в Україні картопля недешева, хоча пропонують її на ринку багато, і виробники картоплі змушені знижувати ціни на свою продукцію. Це сталося через надмірну пропозицію цього овоча на ринку. 

Більшість місцевих фермерів хочуть якнайшвидше реалізувати наявні запаси, оскільки якість картоплі в сховищах продовжує стрімко погіршуватися.

Однак, за словами аналітиків, зараз картопля в Україні коштує в середньому дорожче, ніж у 2024 році. Але українські фермери не виключають, що ціни в цьому сегменті надалі можуть знижуватися.

Джерело

БілорусьРосія