Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху вважає, що зміна влади в Сирії стала результатом ударів Ізраїлю по Ірану і «Хезболлі». За його словами, «тепер це відкриває нові можливості для Ізраїлю».
Як пише ізраїльська газета The Times of Israel, під час візиту на гору Бенталь на кордоні Ізраїлю з Сирією Нетаньяху заявив, що падіння режиму Асада є «історичним днем в історії Близького Сходу».
«Це прямий результат ударів, яких ми завдали Ірану та Хезболлі, головним прихильникам режиму Асада. Це викликало ланцюгову реакцію по всьому Близькому Сходу для всіх тих, хто хоче звільнитися від цього гнобительського та тиранічного режиму», – додав він.
Він також зазначив, що угода про розмежування із Сирією від 1974 року та наявність буферної зони тепер зруйнована через відхід сирійських військ, тому Ізраїль зайняв її «в першу чергу для того, щоб захистити свій кордон».
Нетаньяху повідомив, що ЦАХАЛ отримав наказ зайти в буферну зону в Голанських висотах вчора ввечері, «щоб не дозволити будь-яким ворожим силам розміститися на кордоні».
Глава ізраїльського уряду стверджує, що його країна повертається до політики «доброго сусіда», яку Ізраїль проводив у розпал громадянської війни в Сирії, та готовий надати гуманітарну допомогу сирійським мирним жителям, уникаючи активної участі у внутрішніх конфліктах.
При цьому вранці у неділю Армія оборони Ізраїлю завдала удару по заводу з виробництва хімічної зброї у Сирії, щоб не дати повстанцям захопити його, повідомила газета The Jerusalem Post.
Раніше у ЦАХАЛ заявляли, що відстежують розміщення зброї в Сирії і працюють над тим, щоб «Хезболла» не отримала до неї доступу.
Видання зазначає, що “Держава Ізраїль і Сирійська Арабська Республіка по суті ніколи не мали офіційних зв’язків із моменту заснування обох країн у 20 столітті, та перебувають у стані постійної війни з моменту створення Ізраїлю в травні 1948 року”.
Укладена у 1974 році за посередництва США угода про розмежування була до певної міри поворотним моментом у сирійсько-ізраїльських відносинах. У рамках цієї угоди Сирія повернула деякі захоплені території в районі Голландських висот, однак дипломатичні суперечки щодо цих територій продовжувались.
Нагадаємо, у Сирії збройна опозиція в ніч на 8 грудня взяла столицю країни Дамаск, а президент Башар Асад втік з країни і його доля на разі не відома.
Вранці у неділю премʼєр-міністр Сирії Мухаммад Газі аль-Джалалі заявив, що залишається в країні та готовий співпрацювати з повстанцями для мирної передачі влади у їхні руки.