Ізраїль і ХАМАС уклали перемир’я – очікують затвердження угоди і Трампа з візитом до Ізраїлю
Ізраїльтяни і палестинці зустріли новину про угоду про припинення вогню з величезною радістю.
Ізраїль і палестинське збройне угруповання ХАМАС у ніч із середи на четвер підписали угоду про припинення вогню і звільнення ізраїльських заручників в обмін на палестинських в’язнів. Це перша фаза ініціативи президента США Дональда Трампа, спрямованої на припинення війни в Газі.
Наразі, як 9 жовтня повідомляє ізраїльське видання ” Детали”, відбувається засідання військово-політичного кабінету, яке розпочалося із затримкою. Засідання уряду, скликане для затвердження угоди з ХАМАСом, розпочнеться за кілька годин. Не всі готові визнати угоду. Голова партії “Релігійний сіонізм” Бецалель Смотрич заявив, що голосуватиме проти угоди з ХАМАСом. Очікується, що Ітамар Бен-Гвір (“Єврейська міць”) також проголосує проти.
Однією з причин затримки засідань стали інтенсивні обговорення списку палестинських в’язнів, які підлягають звільненню.
Ізраїльтяни і палестинці зустріли новину про угоду про припинення вогню з величезною радістю — угода стала найбільшим кроком до завершення дворічної війни і до повернення останніх заручників, захоплених ХАМАС під час смертоносних нападів, що поклали початок конфлікту.
Обидві сторони підтвердили, що підписали документ після непрямих переговорів у єгипетському курортному місті Шарм-еш-Шейх. Згідно з домовленостями, бойові дії припиняться, Ізраїль частково виведе війська з Гази, а ХАМАС звільнить усіх заручників, захоплених під час нападу, що став початком війни, в обмін на сотні палестинських в’язнів, утримуваних Ізраїлем.
Президент США Дональд Трамп планує найближчими днями відвідати Ізраїль у зв’язку з підписанням угоди зі звільнення заручників, про яку він оголосив у ніч на 9 жовтня, повідомляє ізраїльське видання Вести. За даними ізраїльських джерел, він може прибути в країну вже в неділю, 12 жовтня, проте розглядається також варіант візиту в ніч із суботи, 11 жовтня, на неділю. Можливо, він залишиться до ранку понеділка — у разі затримки зі звільненням заручників.
Візит очікується коротким і, найімовірніше, розпочнеться з прийому в аеропорту Бен-Гуріон. Трамп може виступити в кнесеті, ставши четвертим президентом США, який зробив це. Поки незрозуміло, чи зможе він зустрітися із заручниками, звільненими в рамках поточної угоди. Це залежить від часу їхнього повернення і стану, проте передбачається, що він докладе зусиль заради такої зустрічі.У ніч на 9 жовтня Трамп зв’язався з прем’єр-міністром Біньяміном Нетаніягу, який запросив президента виступити перед депутатами кнесету. Якщо виступ у кнесеті відбудеться, Трамп стане четвертим американським президентом, який виступив там. Його попередниками були Джордж Буш 2008 року, Білл Клінтон 1994-го і Джиммі Картер 1979-го.Тим часом Штаб родин заручників надіслав президенту Трампу лист із вдячністю після оголошення угоди, який включає запрошення виступити на Площі заручників.
Після голосування уряду, який дасть остаточне схвалення угоді, Ізраїль повинен буде вивести сили ЦАХАЛу протягом 24 годин на узгоджену лінію відведення, встановлену в рамках плану з ХАМАСом. Після відведення військ ЦАХАЛ збереже контроль над 53% території сектора Гази.
Цю лінію поки що не позначено на карті, але, за словами ізраїльського джерела, вона майже не відрізняється від “жовтої лінії”, опублікованої президентом Трампом минулими вихідними, з деякими поправками, на які Ізраїль погодився.
У рамках відведення Ізраїль виведе війська з міста Газа — міста, яке почали займати під час операції “Колісниці Гідеона – 2”.З моменту затвердження угоди урядом почнеться 72-годинний відлік, протягом якого ХАМАС має звільнити заручників одним етапом і без публічних церемоній. У секторі Гази, згідно з оцінками Ізраїлю, перебувають 20 заручників, які точно живі, і 28 загиблих. У ХАМАСі заявляють, що не знають точного місцезнаходження дев’яти з 28 загиблих.
Можливо, заручників буде звільнено в суботу, 11 жовтня, щоб встигнути прибути до Ізраїлю під час візиту президента Трампа, який планує приїхати в країну, однак сам президент озвучив інше припущення, сказавши, що “всі повернуться в понеділок”. За словами ізраїльського джерела Reuters, 20 живих заручників буде звільнено 12 або 13 жовтня.
“Це великий день для світу, — заявив Трамп увечері. — Весь світ об’єднався навколо цього. Це фантастичний день, великий день для всіх”. У Білому домі в ніч публікації новини відзначали успіх, а в акаунті Трампа в соцмережі було розміщено фотографію президента з підписом “Президент миру”.
Нагадаємо, незважаючи на підписання угоди між Ізраїлем і угрупованням ХАМАС, сторони ставляться одна до одної з великою настороженістю.
Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) заявила, що підтримує досягнуту мирну угоду між Ізраїлем і ХАМАС, однак збройні сили залишаються в стані підвищеної бойової готовності, очікуючи можливих загострень. Начальник Генерального штабу генерал Еял Замір наказав військам “підготувати потужну оборону і бути готовими до будь-якого сценарію”. Він також доручив підрозділам бути готовими “очолити операцію зі звільнення заручників”.
Арабський представник ізраїльської армії Авіхай Адрей звернувся до жителів Гази з попередженням не повертатися на північ анклаву і не наближатися до районів, де дислокуються ізраїльські війська, поки не буде офіційного дозволу.