В Омані в неділю офіційні особи США та Ірану розпочали четвертий раунд переговорів, спрямованих на досягнення нової угоди щодо ядерної програми Тегерана.
Як пише Bloomberg, переговори відбуваються після тижневої перерви, пов’язаної з перенесенням запланованої зустрічі в Римі через, за словами міністра закордонних справ Оману, який виступає посередником, «логістичні причини».
Хоча попередні раунди переговорів були охарактеризовані як конструктивні, нещодавні зауваження вказують на глибші розбіжності між сторонами та поставили під сумнів потенційну угоду.
Так, посланець президента США Дональда Трампа на Близькому Сході та його головний переговірник з Іраном Стів Віткофф заявив у четвер, що іранські об’єкти зі збагачення урану в Натанзі, Фордо та Ісфахані мають бути демонтовані.
«Програма збагачення більше ніколи не зможе існувати в державі Іран. Це наша червона лінія. Ніякого збагачення. Це означає демонтаж, це означає жодного озброєння», – висунув він кардинальну умові, яку Іран відкинув.
Міністр закордонних справ Ірану Аббас Арагчі розкритикував американських чиновників за їхні нестандартні зауваження, але натякнув, що прорив все ще можливий.
«Ми сподіваємося, що цей раунд приведе нас до вирішального моменту На жаль, ми чуємо багато суперечливих заяв з іншої сторони. Як під час переговорів, так і за їх межами, у ЗМІ, їхні позиції постійно змінюються, і це один із викликів цих переговорів», – сказав Арагчі національному телебаченню Ірану перед переговорами в неділю.
У суботу Арагчі підтвердив позицію Тегерана про те, що він не прагне отримати ядерну зброю, але ніколи не відмовиться від свого права на «мирне використання ядерної енергії, включаючи збагачення».
«Якщо метою цих переговорів є забезпечення того, щоб Іран не прагнув отримати ядерну зброю, це вже само собою зрозуміло, тому досягнення угоди цілком досяжне», – сказав Арагчі під час зупинки в Саудівській Аравії.
Трамп, який цього тижня планує відвідати Близький Схід, посилив свою кампанію тиску на Іран, запровадивши нові санкції проти його нафтової промисловості та погрожуючи покарати іноземні компанії, які продовжують купувати іранську нафту.
Більше про ядерні переговори між США та Іраном, та як Трамп тисне на Тегеран, читайте у статті “Іран розпочав ризиковану гру з Трампом” В’ячеслава Ліхачова.